На станції «Академік Вернадський» модернізують геомагнітну обсерваторію

Вивчення змін магнітного поля Землі – одне з основних досліджень на українській антарктичній станції «Академік Вернадський», йдеться у повідомленні НАНЦ. Як відомо, таке поле утворюється завдяки циркуляції розплавленого металу в надрах планети. Цей процес – нестабільний, що проявляється в міграції магнітних полюсів.

Неперервну високоточну реєстрацію величин магнітного поля Землі та його змін у часі проводять в геомагнітних обсерваторіях. Україна має лише чотири таких обсерваторії: біля Києва, Львова, Одеси та в Антарктиці. Остання називається «Аргентинські острови» (АІА).

У цій обсерваторії британські вчені почали спостереження за змінами магнітного поля ще 1954 року, коли станція називалася «Фарадей» і належала Великій Британії. Після її передання Україні в 1996 році такі спостереження продовжувались.

Таким чином, нині наша обсерваторія має найдовші ряди геомагнітних даних в Антарктиці. Це є надзвичайно цінним для науковців всієї планети, адже дозволяє відслідковувати зміни у магнітному полі протягом різних періодів.

2004 року АІА стала повноправним членом мережі найкращих обсерваторій світу INTERMAGNET. Наразі ця мережа об’єднує 106 геомагнітних обсерваторій із 43 країн світу. Усі вони відповідають визначеним стандартам: мають цифрову реєстрацію, можливість відправляти дані до геомагнітних інформаційних центрів протягом 72 годин, виконують певні умови під час спостереження та обробки даних.

Вимоги до геомагнітних обсерваторій постійно підвищуються, що потребує регулярного оновлення обладнання для отримання високоякісних, високодискретних та оперативних даних. Тому одним із завдань нинішньої сезонної експедиції на станції «Академік Вернадський» є модернізація геомагнітної обсерваторії.

Вчений-геофізик Юрій Сумарук займатиметься:

  • встановленням нової магнітоваріаційної станції та забезпеченням безперервної передачі даних з неї;
  • встановленням нового промислового комп’ютера для безперебійної реєстрації даних з протонного магнітометра GSM-90;
  • оновленням каналів передачі даних тощо.

This slideshow requires JavaScript.

Після модернізації геомагнітна обсерваторія «Аргентинські острови» буде єдиною в Антарктиці, що передаватиме надточні односекундні дані геомагнiтних спостережень нового формату відповідно до вимог INTERMAGNET. Загалом же у 2022-2023 роках дані такого типу передавали не більш як 11 обсерваторій INTERMAGNET, тобто до 10%.

Інформація та фото Юрія Сумарука.


Читайте також:

Про дослідження іоносфери та електромагнітного оточення Землі 

Вибухові vs електромагнітні хвилі

Фізика у 2022 році: наближення до розуміння Всесвіту 

Чому Північний магнітний полюс дрейфує від Канади до Сибіру

 

Related posts

Leave a Comment