Невивчені уроки історії 1990-х

Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться

Євангеліє від Матвія. 5:9

Про рятувальну експедицію українських миротворців у горах Сванетії в 1993 році у нас пам’ятає тепер небагато людей. А шкода, бо Абхазький конфлікт, як і Придністров’я – це приклади гібридної війни, яку вела Росія ще у 90-ті роки. І висновки, які мали б зробити з тих подій українці – очевидні.

Документальну стрічку «Миротворці. У горах Сванетії» про першу миротворчу місію України за часи її незалежності презентували 22 лютого у київському кінотеатрі «Жовтень». Короткометражка розповідає про події Абхазького конфлікту 1993 року, коли з міста Сухумі з-під обстрілів тікали тисячі біженців. Значну частину з них вдалося врятувати українським миротворцям.

25 років тому, коли фактично Росія підступно напала на Грузію, тільки Україна прийшла на допомогу людям, які гинули. Мало хто знає, що вертолітний загін українських миротворців здійснив безпрецедентну операцію з порятунку більш як 7,5 тисяч біженців, які втікали з обстрілюваних російськими “Градами” міст і гинули від голоду та переохолодження на засніжених перевалах.

Збірна вертольота група включала в себе 15 вертольотів Мі-8МТ(В) та 2 вертольоти КА-27.

Всього з 10 до 14 жовтня 1993 року під обстрілами абхазько-російських військ нашими авіаторами було виконано 291 виліт. Евакуйовані 7643 особи. До районів лиха направлено 480 тон гуманітарних вантажів.

Фільм знятий за сприяння Мінінформполітики, Командування Сухопутних військ ЗС України та армійської авіації.

Автор ідеї – Валентина Охлопкова.
Продюсер – Мирослав Гай.
Режисер – Андрій Кіршин.
Другий режисер – Ангеліна Літвін.
Лінійний продюсер – Кирило Нечмоня.
Оператор постановник – Кирило Нечмоня.
Режисер монтажу – Сергій Лисенко.

На презентацію були запрошені творці фільму та його учасники – герої тих подій, а також представники Сухопутних військ, Генерального штабу та оперативних командувань, капелани і волонтери, військовослужбовці та цивільні.

Після перегляду документальних кадрів та спілкування з учасниками тих подій, глядачі дякували організаторам і бажали, щоб зйомки фільмів про героїчні дії українських військових у справі збереження миру і життя людей були продовжені. У планах творців фільму – створення документальних стрічок про участь українських миротворців у порятунку місцевих мешканців у Косово, Іраку, Сирії, Конго та інших “гарячих точках” нашої планети.

Загалом сьогодні у 14 операціях з підтримки миру у світі проходять службу понад 100 тис. військовослужбовців, поліцейських та цивільних співробітників зі 125 країн. Понад 400 українських військовослужбовців зараз беруть участь у 9 міжнародних операціях із підтримки миру та безпеки у світі.

Фото з ФБ-сторінки «Миротворці. У горах Сванетії».

Related posts

Leave a Comment