Особливої актуальності фільтрація питної води набрала зараз, в умовах російського вторгнення та пошкодження водоочисних систем у прифронтових містах. Тому ця стаття Володимира Семчія для проекту Gorgany PRO може бути корисною як у похідних умовах, так і для очистки води в місцях де тимчасово немає доступу до джерел чистої питної води.
Дефіцит чистої питної води – одне з глобальних питань людства у XXI столітті. Особливо гострим це питання є в регіонах з сухим кліматом, а також в густонаселених місцях. Проте, часто ми стикаємось із відсутністю достатньої кількості якісної питної води й у менш очікуваних місцях, наприклад, в поході чи у кемпінгу. Дедалі важче знайти джерело, в чистоті води якого можна не сумніватись.
Незалежно від того, де ви стикнулися з проблемою браку питної води – далеко на природі, чи у власному домі після стихійного або техногенного лиха, людський організм може протриматися без питної води лише три дні, що робить цю тему не просто актуальною, а критично важливою для виживання. В цій статті ми хотіли б детально розповісти про методи очищення води, способи її фільтрації та знезараження.
Кроки по очищенню води з природного джерела
Ніколи не пийте воду з природного джерела, якщо ви попередньо не очистили її. Винятками можуть бути перевірені джерела, в яких регулярно відбувається забір води. Вода в струмку, річці чи озері може виглядати чистою, але вона все одно може бути наповнена шкідливими мікроорганізмами чи хімічно забрудненою, що може призвести до захворювань, які передаються через воду, таких як криптоспоридіоз або лямбліоз. Очищення води включає фільтрацію для видалення великих частинок і обробку кип’ятінням або хімічними речовинами для знищення таких організмів, як бактерії, віруси й паразити.
Першим кроком у цьому процесі є збір води, яку ви будете пити. Ось кілька порад щодо того, як безпечно збирати воду з природного джерела:
– використовуйте тільки чистий контейнер (флягу), який також бажано продезінфікувати перед використанням;
– виберіть місце збору, яке:
- на високих висотах або біля джерела води;
- подалі від встановлених кемпінгів;
- подалі від пасовищ тварин.
Набирайте воду з ділянок рухомої води в річках і струмках, або на кілька сантиметрів глибше поверхні озера. Застояна (стояча або нерухома) вода є середовищем для розмноження комах, бактерій і вірусів, і її слід уникати. Занурте пляшку під поверхню і наповніть звідти.
Наступним етапом процесу очищення води є фільтрація. Сама по собі фільтрація не очищає воду. Після цього її слід ще прокип’ятити або дезінфікувати.
Більшість фільтрів для води зроблені з особливого матеріалу із безліччю крихітних отворів. Ці фільтри можуть видалити найпростіших і деякі бактерії, однак вони не можуть відфільтрувати віруси, оскільки ті є занадто малими. В той ж час, фільтри ефективно видаляють більші крупні частки, такі як листя, мул, бруд і пісок. Якщо вода каламутна або в ній є плаваючий матеріал, її слід відфільтрувати, навіть якщо ви плануєте її кип’ятити або дезінфікувати. Системи фільтрації з розміром пор менше або рівним 1 мікрона (стандарти NSF 53 або 58) мають високу ефективність у видаленні криптоспоридій та лямблій. Обов’язково використовуйте та доглядайте за своїм фільтром відповідно до інструкцій виробника. Фільтри з часом втрачають свої властивості, якщо за ними не доглядати.
Багато фільтрів містять активоване вугілля в своїх елементах, оскільки воно ефективно усуває неприємні присмаки. Активоване вугілля також зменшує рівень концентрації забруднювачів, таких як пестициди та інші промислові хімікати.
Найпоширенішими видами похідних фільтрів є: насосні, гравітаційні й пляшкові.
Насосні фільтри
Принцип їх роботи дуже простий і знайомий: опустіть впускний шланг у джерело, а вихідний — у пляшку з водою, а потім попрацюйте з насосом. Деякі моделі під’єднують безпосередньо до пляшки або резервуара. Механізми насосів відрізняються, як і швидкість потоку, тому порівнюйте характеристики при виборі, залежно від власних потреб.
Переваги такого виду фільтрів: можете обробити ту кількість води, яка вам потрібна; воду можна набирати із струмків або мілководних джерел; внутрішній елемент або картридж можна замінити.
Мінуси: накачування може бути клопіткою роботою, особливо в кінці терміну служби елемента; потрібна польова чистка елемента; досить габаритні й важчі, аніж інші види.
Гравітаційні фільтри й очисники
Користуватись таким видом фільтра ще простіше, ніж насосним. Для роботи з ним потрібно наповнити резервуар, підвісити фільтр на дереві (кущі, виступі скелі) і почекати. Більшість моделей поставляються з парою резервуарів і вбудованим фільтром, хоча точна комплектація може відрізнятися.
Плюси: гравітація робить майже всю роботу за вас; легко обробити велику кількість води; елемент або картридж можна замінити.
Мінуси: може бути важко знайти місце для підвішування резервуара; процес очищення відбувається повільніше, ніж з насосним фільтром; мілководні джерела можуть не підійти для наповнення резервуару; потрібна польова чистка елемента.
Пляшкові фільтри
Такі очищувачі мають вигляд звичайної фляги з елементом для фільтрації у горлечку.
Їх плюсами є: легка й швидка фільтрація; можливість заміни фільтра чи його картриджа; в середньому легша вага й менша ціна, ніж у насосних і гравітаційних фільтрів.
Мінуси: кількість води обмежена розміром пляшки; потрібна польова чистка елемента.
Останнім етапом очищення є знезараження води, яке можна зробити як кип’ятінням, так і обробкою дезінфікуючим засобом. Це найважливіший крок, оскільки ці методи вб’ють будь-які організми, що залишилися у воді, особливо ті, від яких ви можете захворіти.
Методи знезараження води
Кип’ятіння є найкращим та найдоступнішим способом знищення хвороботворних організмів, включаючи віруси, бактерії та паразити. Висока температура та час кип’ятіння дуже важливі для ефективного знищення організмів у воді. Кип’ятіння також ефективно обробляє воду, “опускаючи” частки бруду на дно посудини, якщо вона все ще каламутна.
П’ять хвилин кип’ятіння вб’ють більшість організмів, але, перебуваючи на висоті понад 2000 м, збільште час кип’ятіння ще на кілька хвилин.
Дезінфекція відбувається внаслідок впливу на воду хімічними речовинами або ультрафіолетовим світлом, які знищують бактерій, віруси та інших потенційно шкідливі організми. На ефективність цих методів можуть впливати багато факторів, включаючи температуру води, її pH та ступінь забруднення. Що стосується дії дезінфікуючих засобів, то важливо дати хімічному засобу або ультрафіолетовому випромінюванню достатньо часу (згідно інструкції виробника) для обробки води та знищення організмів перед вживанням – це називається часом контакту.
Хімічна дезінфекція передбачає додавання до фільтрованої води однієї або кількох хімічних речовин, які ефективні для знищення водних організмів.
Таблетки для очищення або рідкі краплі є найпоширенішими способами хімічної дезінфекції природної води. Йод або діоксид хлору є найбільш часто використовуваними засобами для цього. Час контакту для дезінфекції води у такий спосіб залежить від продукту, та може коливатись від 30 хвилин до 4 годин. Строго дотримуйтесь інструкцій виробника.
Перед використанням будь-яких дезінфекційних засобів проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Деякі таблетки або краплі, особливо йод, можуть бути небезпечними для вагітних жінок, людей із проблемами щитовидної залози або підвищеною чутливістю до йоду, а також для тих, хто користується таким засобом з великою регулярністю.
Портативні ультрафіолетові очищувачі, можна використовувати для зменшення рівня концентрації бактерій, вірусів і найпростіших у воді з природних джерел. Однак ці очищувачі ефективні лише для дезінфекції невеликих кількостей чистої води, залежать від батареї та вимагають правильного часу контакту з водою.
Щоб досягти максимальної дезінфекції, переконайтеся, що:
- вода була попередньо профільтрованою, оскільки дрібні частинки та осад можуть захистити мікроорганізми від ультрафіолетового випромінювання;
- перевірте, чи достатньо заряду акумулятора. Якщо заряд акумулятора впаде нижче певного рівня, він не зможе ефективно знезаражувати воду;
- переконайтеся, що у вас достатньо часу для контакту з водою. Дотримуйтесь інструкцій виробника, оскільки недостатній вплив ультрафіолету може не знезаразити вашу воду.
Як додатковий запобіжний захід ви можете додати невелику кількість бажаного хімічного дезінфікуючого засобу у воду в флязі, щоб підтримувати її якість та зменшити інтенсивність розмноження організмів у контейнері.
Пам’ятайте, що для того, щоб підготувати питну воду, потрібен час. Плануйте процедуру очищення заздалегідь, аби вода була готовою до того, як ви відчуєте спрагу, особливо в спекотну погоду.
Джерело: Gorgany PRO