Україна і Польща співпрацюють в Антарктиці

Фото: Arctowski Polish Antarctic Station, K. Komarowska


Український науково-дослідний криголам “Ноосфера” перезмінив полярників на польській антарктичній станції “Арцтовський”. Про це повідомляє сайт НАНЦ.

Наприкінці березня дорогою з Чилі до української станції “Академік Вернадський” наш криголам уже доправив на “Арцтовський” низку вантажів. А тепер, на зворотному шляху, “Ноосфера” прийняла на борт учасників польської антарктичної експедиції, яких разом з нашими полярниками доправить до чилійського порту Пунта-Аренас.

“Буквально через тиждень після початку війни до нас звернулися польські колеги, запитавши, чи наш новий криголам не погодиться обслуговувати їхню антарктичну станцію. До цього вони зафрахтували російське судно, але після віроломного вторгнення росіян в Україну більше не хочуть витрачати на них жодну копійку. Тобто поляки теж відправили “рускій корабль” у відомому напрямку”, – розказав директор НАНЦ Євген Дикий.

За його словами, Центр погодився на цю пропозицію, адже вона дозволить розширити співпрацю між Україною та Польщею, та є дуже вигідною для нас.

“Польща надає нам неймовірну підтримку в цей складний час, зокрема, саме Польська антарктична програма допомогла нам доправити на “Вернадський” зимувальників 27-ї УАЕ. Та й розташований їхній “Арцтовський” на шляху від нашого “Вернадського” до Чилі, на острові Кінг-Джордж, що досить зручно. Кінг-Джорж зазвичай є проміжною точкою для суден перед виходом в найбурхливішу в світі протоку Дрейка”, – пояснив Євген Дикий.

This slideshow requires JavaScript.

Поки польські колеги завантажувались на “Ноосферу”, українські біологи, які повертаються додому після роботи на станції “Академік Вернадський”, відібрали зразки ґрунтів та рослин на острові Кінг-Джордж. Так ми отримали цінний матеріал для порівняння із зібраним в районі острова Галіндез. Тож навіть у важкий військовий час триває і робота українських науковців, і плідна міжнародна співпраця.

Довідка

Польська антарктична станція “Арцтовський” була відкрита 26 лютого 1977 року. Названа на честь Генріка Арцтовського, видатного польського геолога та геофізика, професора Львівського університету. Наразі станція – це цілорічний науковий центр, де проводять океанографічні, геологічні, метеорологічні, біологічні, екологічні та інші дослідження. Підпорядкована Інституту біохімії та біофізики Польської академії наук. Зараз на “Арцтовському” працює 46-та експедиція. Як і українська антарктична експедиція, вона має два загони: річний та сезонний. Річна команда змінюється під час антарктичної весни (коли в нас осінь), а сезон працює з кінця антарктичної весни до початку антарктичної осені. Свого часу настанції “Арцтовський” працювала одна з перших українських вчених-полярниць, д.б.н. Ірина Козерецька, нині заступниця директора НАНЦ з науки.

Фото Павла Панасюка та Анатолія Андреєва.

Related posts

Leave a Comment