Кількість опадів в районі Антарктичного півострова зростатиме – нове дослідження

Учасниця сезонних експедицій на антарктичну станцію «Академік Вернадський» метеорологиня Анастасія Чигарева успішно захистила дисертацію доктора філософії за спеціальністю «Науки про Землю». Про це повідомляє фб-сторінка НАНЦ.

Робота має назву «Хмари та опади в районі Антарктичного півострова: мікрофізика, мезомасштабні процеси, кліматичні проєкції до кінця ХХІ ст.».

На кількох прикладах вчена докладно розглядає явище «атмосферних рік» – відносно вузьких областей в атмосфері, в яких відбувається перенесення теплого, насиченого вологою повітря з тропічних широт в Антарктику. Зокрема, вона описує формування приземного циклону біля узбережжя Південної Америки, який посилює рух «атмосферних рік» у бік Антарктичного півострова та спричиняє інтенсивні опади в цьому регіоні. Через зміну клімату кількість «атмосферних рік», що «допливають» до півострова, зростає. Відповідно – частішають випадки інтенсивних опадів, здебільшого дощів.

У дослідженні, Анастасія Чигарева також визначила ділянку Антарктичного півострова, де в майбутньому очікується найбільше опадів. Це навітряні схили хребтів Землі Ґреяма і Землі Палмера – місцевість між українською станцією «Академік Вернадський» і британською станцією «Розера». Вже зараз з усього досліджуваного регіону тут найбільше снігу й дощу, і ці значення будуть зростати.

Важливо, що дослідниця у своїй роботі використала дані, зібрані під час міжнародної ініціативи Рік полярного прогнозування (Year of Polar Prediction, YOPP) 2022 року. Тоді на українській станції синхронно з іншими станціями запускали радіозонди, щоб зібрати інформацію, як змінюється з висотою температура, вологість, тиск та навіть розмір атмосферних часточок. Ці дані знадобилися для верифікації результатів моделювання.


Читайте також:

Про причини температурного рекорду в Антарктиці 

Біля антарктичної станції «Академік Вернадський» учені встановили пасивні сенсори 

Наслідки зміни клімату в Антарктиці обговорили на COP28 

Рік полярного прогнозування

Українські полярники запустили понад 60 радіозондів, отримавши унікальні дані для світової науки 

Related posts

Leave a Comment