На початку лютого 2022 року на станції «Академік Вернадський» був зафіксований новий температурний рекорд +12,7С°. Тоді температура повітря стрімко зросла в усьому районі Антарктичного півострова. Про те, що спровокувало такі події, розповідає сайт НАНЦ.
Днями в престижному міжнародному науковому журналі «Nature» про це вийшла стаття, співавторками якої стали вчені Національного антарктичного наукового центру Світлана Краковська та Анастасія Чигарева. Публікація називається «Рекордно високі температури на Антарктичному півострові і поверхневе танення у лютому 2022 року: складна подія, на яку вплинула інтенсивна атмосферна ріка».
Дослідники пояснюють, що стрибок температури відбувся внаслідок «проходження» регіоном такого явища як атмосферна ріка. Це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків в Антарктику. Аномальному потеплінню також сприяв сильний теплий вітер з гір.
Розуміння цих причин допоможе науковцям визначити найвразливіші до змін клімату регіони та прогнозувати екстремальні метеорологічні умови.
«Почастішання таких подій може підірвати стабільність шельфових льодовиків Антарктичного півострова. Це матиме численні локальні та глобальні наслідки, зокрема, прискорення втрати маси льоду та зміни в чутливих екосистемах», – із занепокоєнням зазначають вчені.
Для дослідження та написання статті було об’єднано зусилля науковців різних країн: Португалії, США, Аргентини, Чилі, Нової Зеландії, Південної Кореї, Великої Британії, Франції та ін. Це фахівці, які працюють на станціях у районі Антарктичного півострова або ж займаються сучасним прогнозуванням та моделюванням стану атмосфери й балансу маси льодовиків. Пишаємося, що серед них і українські вчені. Цікаво також, що співавтор статті із Франції Нільс Дутрево вивчав явище атмосферних рік у січні-лютому 2022 року саме на станції «Академік Вернадський».
Інформація Анастасії Чигаревої.
Читайте також:
Наслідки зміни клімату в Антарктиці обговорили на COP28
Виявлена можлива причина локального танення льодовиків в Антарктиді