Виявлена можлива причина локального танення льодовиків в Антарктиді

Причиною дуже швидкого танення деяких льодовиків в Антарктиці може бути нетипове гаряче ядро в атмосфері, що утворюється накладанням одне на одного двох потоків теплого повітря. Такого висновку дійшли метеорологи Національного антарктичного наукового центру в межах проєкту PolarRES Дослідження майбутнього полярного клімату. Він триває вже кілька років і фінансується з програми ЄС “Горизонт 2020”. Про це повідомляє сайт НАНЦ.

У проєкті наші вчені досліджують екстремальні потепління та опади в Антарктиці.

“Ми вивчаємо фізичні механізми утворення екстремальних потеплінь у різних масштабах, а також у перспективі зміни клімату. Передусім зосереджуємося на поясненні утворень «гарячих точок» – певних районів узбережжя Антарктиди, де танення льодовиків відбувається набагато швидше, ніж у сусідніх районах”, – пояснює Денис Пішняк, керівник відділу фізики атмосфери та геокосмосу НАНЦ, учасник проєкту.

Хоча на танення (а саме зменшення висоти) льодовикового щита впливає надзвичайно багато факторів, дослідження показало, що дуже вагомим є внесок атмосферних процесів. Зокрема, виявлено, що під час потеплінь у районі льодовиків Pine Island і Thwaites в атмосфері формується нетипове гаряче ядро.

Такий результат наші вчені отримали на початку 2023 року й припустили, що саме це ядро є основною причиною локального танення згаданих льодовиків. Тому наступні дослідження спрямували на пояснення механізму утворення гарячого ядра атмосфери та шляхів передачі тепла до поверхні льодовика.

І от науковці виявили несподівану особливість. У районах локальних потеплінь потік теплого вологого повітря з півночі накладається на теплий феновий (сухий) потік зі сходу. Внаслідок цього формується, по-перше, товстий шар теплого повітря, а, по-друге, утворюються опади у вигляді снігу (через вимушений підйом вологого повітря над сухішим, а також над континентальним схилом).

Цей рясний сніг в процесі падіння встигає розтанути й перетворитися на теплий дощ. Тобто опади, імовірно, забирають тепло з теплої частини приземної атмосфери і переносять його на поверхню льодовиків. Крім того, від дощу сніговий покрив стає темнішим і поглинає більше світла та інфрачервоного випромінювання, що теж прискорює його танення. Таке припущення щодо утворення гарячого ядра вчені продовжать ще перевіряти.

Також актуальним є питання, як зміняться окреслені процеси, якщо атмосфера стане ще трохи теплішою. Науковці сподіваються отримати відповіді або хоча б уточнити пеані логічні припущення протягом наступного року співпраці в межах цього проєкту.

Посилання на результати моделювання.

Інформація надана Денисом Пішняком.


Читайте також:

Зима-2023 біля станції «Академік Вернадський» холодніша за попередню, але з мінімальною кількістю морського льоду 

Неоднозначний вплив водосховищ на клімат 

2022 – Рік полярного прогнозування 

Математичне моделювання або як метеорологи досліджують атмосферу 

З іншого боку планети: метеоспостереження і дослідження клімату 

Районування, клімат, топографія та геологія району Аргентинських островів 

Парад Айсбергів. Відео 

Related posts

Leave a Comment