Зима-2023 біля станції «Академік Вернадський» холодніша за попередню, але з мінімальною кількістю морського льоду

Попри “плюсовий” температурний рекорд у липні, загалом цьогорічна зима в районі станції “Академік Вернадський” була холоднішою за попередню, повідомляє НАНЦ. Однак вона відзначилася тривожною аномалією – мінімальною кількістю льоду в акваторії острова Ґаліндез.

Як ми розповідали, 3 липня цього року метеорологи на Українській антарктичній станції зафіксували найвищу липневу температуру повітря за всі роки спостережень: вона сягнула +8,7°С. Попереднє найвище значення було +5.6°С у липні 1965-го, тобто коли станція ще належала Великій Британії.

Цей рекорд викликав занепокоєння, адже антарктична зима 2022-го в цьому районі стала найтеплішою за історію спостережень – середня температура була лише трохи нижчою за -2°С. Тож науковці уважно стежили за погодними подіями нинішньої зими – чи не стане вона ще теплішою?

Однак, проаналізувавши дані, метеорологи Національного антарктичного наукового центру дійшли висновку, що зима 2023-го повернулася до кліматичної норми останніх десятиріч, зі звичними середньомісячними значеннями температури: червень -3.3, липень -3.6, серпень -6.3°С. Водночас вчені звернули увагу, що найнижчі значення “мінусу” виражені дуже слабко. Найхолодніший день відзначився температурою лише -13,8°С (раніше цей показник коливався в межах від -15 до -30°С.)

“Це спричинено іншою аномалією – локальною теплою течією, що з’явилась уздовж Антарктичного півострова. Тому цьогоріч в акваторії станції «Академік Вернадський» мало плавучого льоду, а стійкий льодовий покрив, який взимку зазвичай сковує море довкола нашого острова, взагалі не утворювався”, – пояснив Денис Пішняк, керівник відділу фізики атмосфери та геокосмосу НАНЦ.

Українські полярники вже спостерігають, що це має вплив на біологічне життя. Завдяки відкритій воді на острів раніше повернулися пінгвіни, а репродуктивний сезон тюленів Ведделла навпаки ускладнений через нестачу льоду, адже самиці народжують здебільшого на морському льоду.

Але, за словами вчених, така льодова аномалія в цьому регіоні Антарктики порівняно незначна з площею чистої води, що утворилась з інших сторін континенту. У Національному центрі даних про сніг і лід США б’ють на сполох, адже, згідно з супутниковими даними, цієї зими рівень морського льоду навколо Антарктиди значно нижчий за будь-який попередній зареєстрований зимовий рівень.

Це може мати досить негативні наслідки, оскільки білий льодяний покрив океану відбиває промені сонця назад в атмосферу й охолоджує воду навколо та під собою. Коли ж морський лід зникає, оголюються темні ділянки океану. Вони поглинають сонячне світло, а не відбивають його, призводячи до нагрівання води та ще більшого танення льоду. Якщо цей процес триватиме, то в майбутньому звичайна роль Антарктики як регулятора глобальних температур та “холодильника” планети Земля може порушитися.

Фото: Сергій Глотов


Читайте також: 

На станції “Академік Вернадський” зафіксували найвищу липневу температуру за всі роки спостережень

Ель-Ніньйо та глобальне потепління. Що нас чекає від поєднання цих двох сил?

Наслідки зміни клімату в Антарктиді непередбачувані

Вчені-полярники закликають до термінових дій з огляду на швидкі зміни в Арктиці та Антарктиці 

 

Related posts

Leave a Comment