Наслідки зміни клімату в Антарктиді непередбачувані

Фото: Анна Соіна


Навіть в Антарктиді – одному з найвіддаленіших і найбезлюдніших місць на Землі – б’ються температурні рекорди.

Антарктичний континент не ізольований від екстремальної погоди, пов’язаної з антропогенною зміною клімату, йдеться у новій статті, опублікованій в журналі Frontiers in Environmental Science, повідомляє Euronews.

“Минулого року в Антарктиді відбулася найбільша у світі теплова хвиля в плані відхилення від нормальної температури, – каже Мартін Зігерт, гляціолог, професор геонаук Ексетерського університету та провідний автор статті. – Температура, яка зазвичай у середньому становить близько -50°C, піднялася до -10 ° C. Це абсолютно нечувано для теплової хвилі такого масштабу”.

Що відбувається з погодою у Антарктиді?

У західній частині Антарктиди, особливо на її півострові, спостерігається різке танення крижаного покриву. Це загрожує величезним підвищенням рівня моря в найближчі кілька століть, тоді як на східній стороні крига часом наростає.

Один із західних льодовиків тане настільки швидко, що вчені прозвали його льодовиком Судного дня. А морські льоди Антарктики змінюються від рекордно високих до шокуючих обсягів – набагато менших, ніж будь-коли.

“Антарктида, що змінюється, – погана новина для нашої планети, – попереджає Зігерт. – Якщо тенденція збережеться, то берегові лінії зникнуть, а глобальне потепління посилиться через втрату льоду, що відображає сонячне світло. Вчені вже давно спостерігають за цим явищем, і зараз воно викликає ще більшу стурбованість”.

Зігерт та його команда хотіли більше дізнатися про причини екстремальних явищ і про те, чи буде їх більше внаслідок спалювання викопного палива.

Наслідки зміни клімату в Антарктиді непередбачувані

У дослідженні йдеться про те, що екстремальні явища, пов’язані зі зміною клімату, посилюються на континенті, який раніше здавався відносно захищеним від глобального потепління. За словами авторів статті, Антарктида “не є статичним гігантом, застиглим у часі”, а відчуває на собі гнів та екстремальні впливи кліматичних змін “спорадично та непередбачувано”.

Анна Хогг, співавтор статті та професор Лідського університету, каже, що звіт ілюструє складні та взаємопов’язані зміни між льодом, океаном та повітрям. “Після того, як ви зробили значні зміни, буває дуже важко повернути їх назад”, – каже вона.

Зміна клімату, спричинена діяльністю людини, призводить до того, що морський лід досягає рекордно низького рівня. Ця зміна пов’язана з діяльністю людини. “Це справді серйозна ознака зміни клімату, – вважає Хелен Фрікер, професор геофізики з Інституту океанографії Скриппса при Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго, яка не брала участі в дослідженні. – Це недобре”.

Група Зігерта та Хогга розглядала кілька факторів, включаючи теплові хвилі, втрату морського льоду, руйнування крижаних шельфів та вплив на біорізноманіття. Зігерт описує торішню спеку в Антарктиді, внаслідок якої температура на термометрах дослідницьких станцій перевищила норму на 38 градусів.

За словами Хогга, морські льоди знаходяться на рекордно низькому рівні, що є серйозною причиною для занепокоєння: в Антарктиці середнє значення протяжності морського льоду в липні впало нижче за попередній мінімум, встановлений у 2022 році. Крижані шельфи, які можуть бути розміром з кілька великих будівель, також знаходяться під загрозою, оскільки вони тануть і зрештою руйнуються.

AP Photo/Natacha Pisarenko, File

Антарктика вже піддається і піддаватиметься впливу частіших і сильніших екстремальних погодних явищ, йдеться в новому дослідженні – AP Photo/Natacha Pisarenko

Які наслідки екстремальної погоди у Антарктиді?

Морський лід та крижані шельфи працюють як пробка у пляшці, стримуючи льодовики, які інакше кинулися б в океан. Коли вони зникають, льодовики течуть набагато швидше.

Більше того, зникнення великих масивів льоду прискорює потепління як зміна білої футболки на чорну в спекотний літній день. Замініть лід сушею чи водою, і раптово Земля почне поглинати сонячні промені, а чи не відбивати їх.

Тема екстремальних явищ “виникає все частіше і виникатиме ще частіше в майбутньому”, говорить Пітер Шлоссер, віце-президент і проректор Лабораторії глобального майбутнього Університету штату Арізона, який не брав участі в дослідженні: “Такі системи, як Антарктида, екстремальні за своєю природою, але це не означає, що вони не вразливі, додає він, – вони дуже чутливі до невеликих змін.

Тривожне зростання числа руйнівних подій

“Я не аларміст, але те, що ми бачимо, викликає тривогу”, – каже Валід Абдалаті, дослідник довкілля з Університету Колорадо, який не брав участі у дослідженні. Він каже, що екстремальні явища – це одне, але якщо вони накладаються на тенденцію – тенденцію глобального потепління, яка посилює ці екстремальні явища – це вже привід для занепокоєння.

“Ми можемо впоратися з подіями, – додає він, – але ми не можемо впоратися із постійним збільшенням числа таких руйнівних подій”.

Саме до цього, на думку кліматологів, нам необхідно готуватися, продовжуючи скорочувати викиди парникових газів та одночасно вживаючи заходів щодо адаптації до підвищення рівня моря та екстремальних погодних умов у всьому світі.

“Ми говоримо про це вже 30 років, – зазначає Тед Скамбос, гляціолог з Університету Колорадо, чию роботу 2000 року було процитовано у статті Зігерта та Хогга. – Я не здивований, я розчарований. Хотілося б, щоб ми вживали заходів швидше”.


Читайте також:

На станції “Академік Вернадський” зафіксували найвищу липневу температуру за всі роки спостережень 

Вчені-полярники закликають до термінових дій з огляду на швидкі зміни в Арктиці та Антарктиці

Подорож на льодовик “кінця світу”

Ель-Ніньйо та глобальне потепління. Що нас чекає від поєднання цих двох сил?

З Антарктиди разом із глобальним потеплінням прийдуть цунамі, попереджують учені

 

Related posts

Leave a Comment