Вчені-полярники закликають до термінових дій з огляду на швидкі зміни в Арктиці та Антарктиці

Сині лінії позначають кожен рік супутникового запису, червона лінія – 2023. Різниця в площі морського льоду порівняно з попередніми роками наразі еквівалентна площі Нового Південного Уельсу (Phil Reid, BoM).


Понад 60 вчених, які представляють 41 установу з 14 країн світу, закликають до негайної активізації досліджень, пов’язаних зі станом антарктичного та арктичного льоду через швидкий темп його танення. Про це з посиланням на Всесвітню метеорологічну організацію повідомляє фб-сторінка НАНЦ.

Як наслідок такого танення, відбуваються глобальні зміни погоди та клімату. Під загрозою зникнення опиняються й певні види тварин, як-от імператорські пінгвіни, деякі види тюленів та морських птахів.

Під час наради Наукового комітету з антарктичних досліджень (SCAR), яка співпала з Консультативною нарадою з Договору про Антарктику, вчені-полярники презентували аналіз даних, зібраних із супутникового моніторингу льодових шапок Землі. Такий моніторинг триває вже 44 роки поспіль. Впродовж 2007-2022 років супутникові дослідження показують постійне зниження кількості приполярного льоду. А з 2016 року тенденції зменшення льоду стають дедалі більш непрогнозованими.

Зараз, у середину полярної зими, крига має бути найпотужнішою. Натомість полярники спостерігають безпрецедентний мінімум льодового покриву. Деякі ділянки Антарктиди оголилися, втративши льодовий покрив в тих місцях, де раніше такого не спостерігалося. Однією з найбільш аномальних акваторій зі зменшення криги є море Беллінсгаузена.

Щомісячні аномалії концентрації морського льоду в Антарктиці на початок червня 2023 року показують більше негативних, ніж позитивних аномалій. Зверніть увагу на кольорову смугу (темно-червоний -70%) і відсутність морського льоду в морі Беллінсгаузена (позначено стрілкою). Незважаючи на те, що Антарктида в середині сезону замерзання, море Беллінсгаузена майже на літньому рівні морського льоду. (Джерело: nilas.org).

Не оминули “льодові зміни” й акваторію острова Галіндез, де розташована українська антарктична станція «Академік Вернадський». Днями в цьому районі зафіксували температуру +3 С°. І хоч у цей період тут має бути справжня антарктична зима, а океан навколо острова – замерзнути, очікувана крига не утворилася.

Щоб зменшити темпи танення антарктичного льоду і, відповідно, сповільнити негативний вплив цього явища на людство, міжнародна спільнота вчених пропонує стандартизувати методи моніторингу льодового покриву. Зокрема, ввести стандартизоване поняття “Суттєва кліматична зміна” (Essential Climate Variables) для моніторингу морського льоду, океану та атмосфери. Це дозволить чітко виділяти найбільш загрозливі для світової екосистеми явища. Крім того, полярники закликають тісніше співпрацювати в галузі моделювання клімату та обміну кліматичними даними.

Планується, що збір інформації за однаковими підходами і методами, а також ретельніше системне вимірювання різних процесів земної екосистеми, дозволить урядам швидше діяти і приймати важливі рішення.


Читайте також:

На станції “Академік Вернадський” найтепліша зима

З Антарктиди разом із глобальним потеплінням прийдуть цунамі, попереджують учені

Вони зникають. Пам’ятки ЮНЕСКО, яким загрожує зміна клімату 

Related posts

Leave a Comment