Під антарктичним льодовиком виявили невідому досі екосистему

Команда вчених з Нової Зеландії з’ясувала, що під шельфовим льодовиком Антарктиди в куполоподібній печері живуть рої маленьких морських істот, схожих на креветок. Вони живуть у розвиненій екосистемі, яка ще недавно була прихована льодовиками, повідомляє ZN.UA з посиланням на The Guardian.

Екосистему виявили на глибині 500 метрів під льодовиком за сотні кілометрів від шельфового льодовика Росса.

У результаті дослідження вчені прагнули зрозуміти, як впливає гирло підлідної річки на танення шельфових льодовиків, викликане змінами клімату. Але коли вони пробурили лід і досягли річки, їхня камера вихопила безліч амфіпод, маленьких істот з тим самим походженням, що лобстери, краби та кліщі.

“Деякий час ми думали, що з камерою щось не так, але коли фокус покращився, ми помітили рій членистоногих розміром близько 5 міліметрів”, – сказав Крейг Стівенс з Національного інституту води та атмосфери Нової Зеландії (Niwa).

За словами вчених, хоча основною метою експедиції було вивчення наслідків змін клімату, у ній був присутній і елемент відкриття. «Ми стрибали від радості, тому що всі ці тварини, що плавають навколо нашого обладнання, означають, що там є важлива екосистема», – зазначив Стівенс.

Вченим вже було відомо про існування прісноводних річок та озер під льодами Антарктиди, але їх ще не досліджували безпосередньо. Група дослідників залишила в підлідній річці інструменти, які стежитимуть за тим, як вона змінюється з часом, а зразки, які досліджують у лабораторії, покажуть, що робить цю річку унікальною.

Група почала дослідження за кілька днів до потужного виверження вулкану Хунга Тонга-Хунга Хаапай. Інструменти команди зафіксували значну зміну тиску, коли цунамі пробивалося через порожнину. Стівенс зазначає, що це нагадало вченим про те, наскільки все на нашій планеті взаємопов’язане.

Раніше видання ZN.UA повідомляло, що вчені виявили глибоко під льодами Західної Антарктиди гігантську циркулюючу систему ґрунтових вод. Подібні системи можуть розповісти про те, як крижаний континент реагує або навіть бере участь у зміні клімату.

Джерела: The Guardian, ZN.UA.

Related posts

Leave a Comment