Під антарктичною кригою виявили стародавній ландшафт

Крижаний щит Східної Антарктики залишався стабільним щонайменше 14 мільйонів років, але це може змінитися. Фото: Artsiom P/Shutterstock.com


Стародавній ландшафт, прихований під Східно-антарктичним льодовиковим щитом (EAIS) протягом, як мінімум 14 млн років, був виявлений завдяки новим супутниковим даним і дослідженню радіолокаційної візуалізації. На думку дослідників, збереження цього первозданного ландшафту свідчить про те, що EAIS залишався відносно незмінним протягом тисячоліть, проте цій стабільності тепер може загрожувати глобальне потепління, повідомляє УНІАН з посланням на Iflscience.

Автори дослідження використовували супутникові дані для виявлення хвилястості поверхні льодовикового щита, що дало ключ до розуміння природи місцевості під ним. Використовуючи методи радіоехо-зондування, вони змогли отримати зображення ландшафту, покритого льодом, на площі 32 тис. кв. км.

“Земля під Східно-антарктичним льодовиковим щитом менш вивчена, ніж поверхня Марса”, – пояснив автор дослідження професор Стюарт Джеймісон (Stewart Jamieson). “І це проблема, тому що цей ландшафт контролює те, як рухається лід в Антарктиді, і те, як він може реагувати на минулі, теперішні та майбутні зміни клімату”, – пояснив він.

Аналізуючи отримані дані, дослідники виділили три висічених річками гірських блоки, розділених глибокими U-подібними долинами. Цілком ймовірно, що водні шляхи, що сформували цей ландшафт, текли під час і після розпаду суперконтиненту Гондвана, до того, як з’явилися перші льодовики, які допомогли зруйнувати долини на глибину близько 800 м.

EAIS landscape

Долини річок і височини розташовані приблизно за 350 кілометрів від краю льодовикового щита.
Автор зображення: Стюарт Джеймісон (Stewart Jamieson)

“Те, що ми знаходимо – це стародавня поверхня суші, яка не була розмита льодовиковим щитом, а виглядає так, ніби вона була створена річками до того, як з’явився лід”, – описав Джеймісон.

У звіті автори дослідження пояснили, що ландшафт, вік поверхні суші якого невідомий, ймовірно, був покритий льодом протягом як мінімум 14 млн років. Вчені допустили, що древній ландшафт сформувався ще 34 млн років тому, коли EAIS вперше з’явився після переходу від теплих умов до льодовикових. Однак незрозуміло, чи льодовиковий щит коли-небудь відступав досить далеко за цей період, щоб оголити і змінити три річкові долини, які лежать приблизно в 350 км від краю EAIS.


Читайте також:

Подорож на льодовик “кінця світу”

Під антарктичним льодовиком виявили невідому досі екосистему

Льодовиковий покрив Гренландії в зоні ризику

Гляціологи постежили за таненням льодовика через оптоволокно 

Між льодовиками Арктики та Антарктики існує зв’язок 

Related posts

Leave a Comment