Антарктичний поморник, фото НАНЦ
Нинішній спалах пташиного грипу (HPAI – H5N1) почав набирати обертів наприкінці 2021 року і вже призвів до загибелі мільйонів диких птахів та інших тварин. Тепер учені вважають, що офіційні цифри — лише верхівка айсберга і недооцінені, пише Фокус із посиланням на New Atlas.
Увесь цей час пташиний грип фігурував у заголовках по всьому світу через його вплив на комерційне птахівництво, однак, на думку дослідників, найбільшу загрозу становлять перелітні птахи. Автори нового дослідження виявили тіла мертвих бурих поморників на острові Берд, далі вони провели аналізи, які підтвердили у птахів наявність пташиного грипу. Отже, H5N1 офіційно прибув на територію льодового континенту — в Антарктиду.
Мертві тіла птахів знайшли співробітники Британської антарктичної служби (BAS), внаслідок чого вони на певний час припинили свої дослідження і взаємодії з тваринами на континенті. Передбачається, що бурий поморник, схожий на чайку, міг заразитися пташиним грипом в Аргентині, яка проходить на його шляху міграції через Південну Америку.
Зазначимо, що раніше вчені фіксували на території Аргентини масові випадки загибелі диких птахів і тюленів. Співробітники BAS не можуть бути впевнені, що вірус пташиного грипу раніше не прибував до Антарктиди, але цього разу вченим вдалося підтвердити цей факт офіційно.
Вчені припускали, що острів Берд міг стати тим самим місцем, де вірус пташиного грипу вперше з’явиться в Антарктиді. Річ у тім, що ця ділянка суші завдовжки 4,8 кілометра є домівкою для безлічі колоній птахів, а також однією з найбільш ретельно контрольованих популяцій у світі. Дослідники використовують острів Берд як “важливу базу для наукових досліджень”, оскільки тут мешкають 50 000 гніздових пар пінгвінів, 65 000 пар морських котиків, а також неймовірна кількість диких птахів. Крім того, це місце є домівкою для великої кількості видів, що зникають.
У результаті вчені побоюються, що поява пташиного грипу на острові може мати руйнівні наслідки. Зазначимо, що популяція бурих поморників, які загинули від H5N1, і без того перебувала не у вигідному становищі. Тільки за останні 5 років їхня чисельність скоротилася на 47%, причому вчені досі не можуть назвати точну причину. Припускають, що важливу роль у вимиранні птахів зіграло хижацтво в гніздах, клептопаразитизм і висока конкуренція за здобич.
За словами директорки епідемічного центру ВООЗ, докторки Сільві Бріанд, те, що ми спостерігаємо сьогодні, підходить під опис пандемії, яка, ймовірно, розгорнулася у тваринному світі. Наразі існує лише невелика загроза для людини, проте перелітні птахи допомагають пташиному грипу еволюціонувати та поширюватися — це може все змінити. Бріанд зазначає, що висхідна кількість інфекцій ссавців лише посилює ризики для людини.
Пінгвінам в Антарктиді загрожує масова загибель
Також тисячі пінгвінів можуть загинути по всій Антарктиді через загрозу поширення епідемії пташиного грипу на континенті. Голова відділу полярних регіонів Міністерства закордонних справ і міжнародного розвитку Британії попередив, що інфекція, яка вбила за останній рік мільйони птахів по всьому світу, матиме смертельні наслідки, як тільки досягне регіону. Про це пише УНІАН з посланням на Telegraph.
“Це може бути абсолютно руйнівним. Ми говоримо, коли, а не якщо”, – сказала доктор Джейн Рамбл.
За словами вчених, кількість загиблих птахів може бути надзвичайно високою, оскільки крижаний континент є місцем розмноження понад 100 мільйонів птахів.
“Я не хочу називати цю цифру, але це дуже серйозно. Певні групи, такі як тюлені, крячки та пінгвіни, імовірно, постраждають серйозно. Пінгвіни, швидше за все, будуть сприйнятливі до цього вірусу, оскільки вони сприйнятливі до інших подібних вірусів. Це може бути досить серйозно”, – сказав доктор Том Гарт, біолог, який розробляє рекомендації щодо пташиного грипу.
Хоча хвороба переважно поширюється серед птахів, було доведено, що вона заражає і ссавців, у тому числі тюленів і морських левів.
Щоб боротися з ризиком, туристи, які відвідують Антарктиду цього сезону, можливо, не зможуть зійти з круїзних суден, якщо виникне найгірший сценарій.
“Вони будуть тримати всіх на борту або просто подорожувати по Зодіаку. Туристи можуть не отримати ту відпустку, на яку вони розраховували”, – сказала доктор Рамбл.
Величезна концентрація випадків пташиного грипу в Південній Америці та швидкість його передачі посилили загрозу, з якою стикається Антарктида. H5N1 був вперше виявлений в Південній Америці в жовтні минулого року – після того, як міграція в 2022 році вже почалася – і швидко поширився з Колумбії в Чилі всього за три місяці.
Згідно з новим звітом OFFLU, глобальної мережі експертів з грипу, тільки в Чилі і Перу з тих пір загинуло понад 500 тисяч диких птахів як мінімум 65 видів і 20 тисяч ссавців. Вважається, що реальна смертність у багато разів вища через труднощі тестування.
Багато видів Антарктиди, наприклад знаменитий імператорський пінгвін і антарктичний морський котик, збираються разом у великі й щільні колонії, що може прискорити поширення хвороб.
“Тварини мають тенденцію концентруватися разом. На деяких ділянках мешкають папуаські пінгвіни, антарктичні пінгвіни, морські слони, морські котики, і, по суті, всі вони разом. Їхні природні хижаки живуть у воді, тому вони не уникають один одного на суші”, – сказала доктор Рамбл.
Місцеві морські ссавці мають подібний ризик; 95% антарктичних морських котиків мешкають лише навколо одного острова, що робить їх особливо вразливими до спалаху.
H5N1 також загрожує збереженню кількох видів: наприклад, загинули 36 відсотків Перуанських пеліканів, що перебувають під загрозою зникнення, і 13% вразливих чилійських пінгвінів Гумбольдта.
Оскільки в Антарктиді ніколи не було спалахів високопатогенного пташиного грипу, що циркулює всім світом (це лише один із двох континентів, які не постраждали), вважається, що його види мають слабкий імунітет до вірусу.
Запобігти поширенню вірусу дикими птахами – неможливе завдання, але чиновники посилили заходи біобезпеки для дослідників і туристів.
“Ми вдосконалюємо протоколи біобезпеки, щоб запобігти загостренню захворювання у людей. Відвідувачів буквально пилососять, щоб витягнути насіння з одягу та сумок. Чоботи будуть дезинфікуватися, коли вони зійдуть на берег, щоб не передавати будь-які захворювання з одного місця на інше”, – сказала Рамбл.
Такі заходи стають все більш важливими, оскільки число туристів стрімко зростає. Очікується, що в цьому сезоні, який триватиме з жовтня по березень, на континент вирушать понад 115 тисяч туристів – це найвищий зафіксований показник. У сезоні 2015/16 їхня загальна кількість склала всього 38478.
Вчених, які взаємодіють із птахами в рамках своєї роботи, також запитують, чи потрібно їм починати роботу цього сезону або вони можуть відкласти її на рік.
Читайте також:
Українські вчені на захисті природи Антарктики