Учені встановили зв’язок між льодовиками Арктики і Антарктики. Незважаючи на значну відстань між Північним і Південним полюсами планети, вони виявились пов’язаними тісніше, аніж вважалось раніше.
Збільшуючись під час льодовикових періодів, полярна шапка Арктики змушує рости і льоди навколо Антарктиди — і навпаки: скорочення північних льодовиків відгукується зменшенням і південних. Про таку «скоординовану» динаміку розповідають автори нової статті, опублікованої в журналі Nature, пише Ракурс.
Команді вчених з канадського університету Макгілла на чолі з Наталією Гомес вдалося простежити за змінами полярних шапок впродовж останніх 40 тис. років, зокрема під час піку останнього льодовикового періоду — 20−26 тис. років тому. Дослідники проаналізували зразки осадових порід, крижані керни, архівні відомості та інші дані. На підставі отриманої інформації вчені створили комп’ютерну модель, яка демонструє вплив арктичних льодовиків на антарктичні.
Крижані щити можуть впливати один на одного на великій відстані завдяки течії води між ними. Вони немов перегукуються за допомогою зміни рівня моря, — зазначає Гомес.
Під час похолодання клімату північна полярна шапка збільшувалася, накопичуючи в собі всі великі маси води. Це призвело до падіння рівня Світового океану, яке відгукнулося й на протилежному боці планети, викликавши додаткове обмерзання в Антарктиці. І навпаки: скорочення північних льодів в періоди потепління веде до зростання рівня моря і зменшення льодовиків Антарктиди, котрі омивають великі маси води і більш високі хвилі.
Фото: Анна Соіна