Польські дослідники повертаються до Оази Бангера

Після більше 40 років польські дослідники повертаються до Оази Бангера у Східній Антарктиді (англ. Bunger Hills). На станцію ім. А.Б.Добровольського вирушає 4-та геофізична експедиція. Про це повідомляє Інститут геофізики Польської академії наук.

Станція ім. Антонія Б. Добровольського — найстарша польська антарктична станція. Приміщення станції збудовані в 1957 році Радянським Союзом і подаровані Польщі (разом з обладнанням) як станція Оазис у грудні 1958 року. Технічна передача станції Польській академії наук відбулася в січні 1959 року, тоді ж її перейменували на станцію ім. Антонія Б. Добровольського. У 1991 році станцію було передано Інституту геофізики Польської академії наук.

Завдяки своїй кліматичній, геоморфологічній та геологічній специфіці Оаза Бангера є унікальним місцем на Землі, яке часто розглядають як марсіанський аналог. Загадковість походження оази Бангера, близькість до південного магнітного полюса, прямий доступ до протерозойського шару континенту, а також можливість проведення досліджень у незабрудненому природному середовищі роблять Оазу одним з найбільш науково привабливих місць Антарктиди.

Розташування антарктичної станції ім. А.Б.Добровольського

Професор Марек Левандовскі, керівник відділу полярних і морських досліджень Інституту геофізики ПАН, ініціатор і керівник проекту ревіталізації станції Добровольського, а також керівник 4-ї геофізичної експедиції зазначив: «З огляду на негостинність цього місця, ми плануємо встановлення цілорічних автономних (у сенсі енергопостачання) та автоматичних геофізичних станцій (сейсмічних та магнітних), які дозволять вивчати глибинні структури Землі та процес генерації земного магнітного поля. Також плануємо встановити антену для дослідження іоносфери, стан якої, як і стан магнітосфери, дозволять краще прогнозувати космічну погоду, яка, як виглядає, впливає на кліматичні зміни».

Професор також звернув увагу, що складні умови Оази Бангера в той же час надають величезні можливості для тестування як інноваційних джерел постачання наукового обладнання енергією, так і телекомунікаційних методів для передачі даних вимірювань: «Отже, Оаза є чудовим полігоном для співпраці між наукою та компаніями, що розвивають технології відновлюваних джерел енергії та систем телепередачі».

До складу 4-ї Геофізичної експедиції на станцію А.Б.Добровольського, яка стартує 10 листопада з порту в Бремергафені, входять:

  • проф. Моніка А. Кусяк – геолог, геохімік ізотопів, Інститут геофізики ПАН;
  • проф. Марек Левандовскі – геофізик, геолог, палеомагнетист – керівник експедиції;
  • проф. Войцех Мілох – фізик, фізик іоносфери, Університет Осло;
  • д-р Адам Наврот – географ, геоморфолог.

Програма ревіталізації станції реалізується в рамках фінансових ресурсів на утримання науково-дослідного обладнання, дослідницького стенду та спеціальної ІТ-інфраструктури SPUB і SPUBI Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego,Oaza Bungera, Antarktyda Wschodnia.

Related posts

Leave a Comment