Планувати подорож під час пандемії стало важче – потрібно розуміти вимоги різних країн, а також убезпечити себе від ризиків через хворобу. Більше не вдасться так просто покласти все в рюкзак і вирушити самостійно без страховок й організованих турів. З іншого боку, якщо підготуватись завчасно, то відпустці нічого не зашкодить. Про страхування на час подорожі розповів Укрінформу Антон Савченко.
Умови страхування – чи не найнудніша частина договору, який укладаємо з туроператором, купуючи тур на відпочинок. Нас зазвичай цікавлять категорія кімнати і чи буде вид на море, час вильоту, а про можливі неприємності подбаємо, як-то кажуть, як тільки припече. Аж тут пандемія підкинула додатковий ризик – захворіти на ковід, і про можливості страхового полісу хочеться дізнатися побільше, щоб не вляпатися в дороговартісну історію.
Будь-яка страхова ситуація – унікальна. Розглянемо, які випадки відносяться до пересічних, що покриває стандартний договір, і в яких випадках треба мати додаткові ресурси, щоб поїздка залишила лише приємні враження.
● Від чого захищає стандартний договір страхування?
Медичне страхування обов’язково входить у необхідний для подорожі пакет документів, включено у вартість туру й не потребує додаткових витрат. Типовий договір враховує найбільш поширені страхові випадки і покриває медичне обслуговування в країні відпочинку. Але часто в його умовах є нюанси, про які неуважний турист часто дізнається вже на місці – наприклад, франшиза. Це коли вартість лікування не компенсують, якщо вона не перевищує певну суму, турист платить сам. Під час бронювання агент повинен пропонувати туристам обрати: оформлювати страхування з франшизою $30 чи без неї. Різниця вартості невелика – близько $2-3 на тиждень. Фактично, це базова гарантія того, що будь-де турист, якщо з ним або нею щось станеться, отримає необхідне лікування.
Проте важливо пам’ятати, що слова «базова гарантія» – ключові. Якщо туристи розуміють, що їхні ризики значно вищі за середньостатистичні, то слід обговорити ці питання з турагентами, щоб отримати саме той набір послуг, який забезпечить повний захист і дозволить зосередитись на відпочинку.
● Чи допоможе стандартне страхування, якщо виявили коронавірус?
Стандартна медична страховка покриває лікування коронавірусу і, якщо знадобиться, госпіталізацію. Проте часто туристи опиняються на самоізоляції в готелі, а цього базова страховка не передбачає. Буває також, що люди взагалі не можуть вирушити у відпустку через те, що напередодні вильоту в них виявили COVID-19.
Захистити себе від таких несподіванок допоможуть додаткові страховки від невиїзду та додаткових фінансових ризиків. Страховка від невиїзду покриває ризики до дати початку туру (це може бути позитивний ПЛР-тест на коронавірус, інші захворювання, які передбачають потрапляння до лікарні, або ще якісь несподівані ситуації). Крім того, вона захистить, якщо через позитивний ПЛР-тест турист пропускає свій літак. Важливо: таке страхування покриває всіх осіб, вказаних у заявці, або кількох заявках, якщо мова про одну родину.
Щодо можливих витрат через самоізоляцію – тут допоможе страхування додаткових фінансових ризиків. Наразі ця послуга має особливе значення, адже туристу, якщо виявили COVID-19, знадобиться знаходитись у країні перебування до повного одужання, а це – проживання та харчування. Уже траплялися подібні випадки, коли людина провела так п’ять тижнів – і то коштувало недешево.
Причому в деяких країнах – як-от у Єгипті чи на Кіпрі – хворі туристи можуть залишатись у тому самому готелі, де відпочивали, а от у Дубаї необхідно переїхати в інший, спеціальний готель – досить недешевий. Більше того, коли турист в’їжджає в країну, то підписує документ, у якому погоджується взяти ці додаткові витрати на себе. Страховка ж додаткових фінансових ризиків дозволяє бути впевненим, що навіть через хворобу перебування не потребуватиме додаткових коштів.
● В яких випадках і кому краще придбати поліс окремо?
Якщо хтось планує лижі, віндсерфінг або інші схожі активності, то краще оформити страховку категорії А1. Ця категорія якраз розрахована на любителів динамічного відпочинку й передбачає набагато більше випадків, аніж звичайна медична. І мова не лише про професійних спортсменів: А1 слід обирати, якщо людина планує пірнати з аквалангом чи навіть використовувати транспортні наземні й повітряні засоби пересування.
Також для людей, старших за 75 років, стандартне медичне страхування буде коштувати трішки більше, але різниця невелика, якщо порівнювати з загальною вартістю туру та можливими витратами на лікування без страховки. Часто питання страхування турбує вагітних. До 29 тижня вагітності можливі ускладнення та передчасні пологи покриває звичайна страховка. На більш пізніх термінах (якщо взагалі є дозвіл на авіапереліт від лікаря та авіакомпанії) краще подбати про розширену.
● Чи правда, що травми під час екскурсій, куплених не в готелі, отримані десь за межами готелю, поліс не покриває? Принаймні, так лякають туристів деякі готельні гіди.
Перш за все – жодна страховка в світі не покриває лікування у випадку, якщо туристи порушили закон. У своїй практиці ми часто стикаємося з ситуаціями, коли люди хочуть отримати те, що заборонено, але цього робити не слід. Тож якщо місцеве законодавство обмежує дайвінг або не дозволяє відвідувати якусь окрему печеру, то цього не слід робити. Особливо варто зазначити про алкоголь: якщо хтось вирішив проїхатися на квадроциклі в стані алкогольного сп’яніння, то тут слід розраховувати лише на себе.
Проте якщо екскурсія придбана у незалежних продавців, але нічого не порушується – в такій ситуації страховка діє. Однак слід перевірити, чи є всі необхідні документи та сертифікати. І навіть якщо люди просто поїхали в інше місто без організованої екскурсії, то страховка діє. Тобто неправда, що дія полісу нерозривно пов’язана з територією готелю і послугами туроператора. Поліс покриває випадки, що можуть трапитися будь-де в межах країни відпочинку. Якщо гіди в готелях стверджують протилежне – вони 100% не мають права такого робити. І якщо така ситуація з некомпетентним гідом сталася, то слід повідомити турагенту, щоб якомога швидше вирішити питання.
Інше питання – дійсно, ніхто не може гарантувати, чи придбана на вулиці екскурсія справді відповідає всім вимогам і не порушує місцевих законів. Тому для власної безпеки слід ставитися до вибору відповідально.
● Якщо людина все ж потрапила на лікування за кордоном, поліс це покриває, але чи закінчується на цьому відповідальність туроператора?
Турист страховку оформлює в Україні, в компанії, яка працює на нашому ринку, але, фактично, ситуаціями в інших країнах займається міжнародна компанія-партнер. Утім, багато в чому допомагає сам туроператор: особливо це стосується приймаючої сторони в організаційних питаннях. Юридично, відповідальності туроператор не несе. Проте на практиці виникали ситуації, коли туроператори допомагали за межами своїх зобов’язань – допомагали привезти лікаря з іншого міста тощо. Коли сталася біда і потрібна допомога, то туркомпанія намагається бути корисною.
● Якщо туристи замовили всі можливі страховки, то чи варто мати з собою, про всяк випадок, якусь суму на квиток додому?
Зазвичай страховка покриває всі можливі ситуації, але кожен мандрівник має розуміти, що якусь певну суму на екстрену ситуацію слід мати з собою. Буває таке, що у людини просто щось трапляється в Україні й потрібно повернутись раніше завершення туру. Це не страховий випадок, але гроші на квиток потрібні. Або ще щось, чого не можна передбачити. Тому краще мати з собою запас коштів. З іншого боку – дуже велика вірогідність, що вони не знадобляться, але ж і не пропадуть – використаєте на якісь приємні речі.
Антон Савченко, Укрінформ