Учасники 25-ї УАЕ перед відправкою в Антарктиду відбули тижневий тренінг

Учасники 25-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ), яка наприкінці березня цього року відправиться на станцію «Академік Вернадський», сьогодні закінчують тижневе тренування на базі Низькочастотної обсерваторії відділу радіофізики геокосмосу Радіоастрономічного інституту НАН України, що розташована в селі Мартове неподалік Харкова. Збори тривають з 29 лютого. – інформує сайт НАНЦ.

«Річна експедиція зазвичай складається як з досвідчених учасників, так і з новачків. Цього разу в команді – половина новачків. Тож навчання є дуже важливим елементом підготовки до року в Антарктиді. Тим паче, під час тренувань учасники вже максимально «відокремлені» від зовнішньої світу, що дозволяє побачити їхню командну взаємодію», – пояснив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Під час тренувань учені, які вирушають в Антарктиду, були ознайомлені з вимірювальними комплексами, що встановлені на Українській антарктичній станції. А якраз такі є на базі Низькочастотної обсерваторії в с. Мартове. Ця обсерваторія вимірює в наших широтах ті ж параметри атмосфери та навколоземного космічного простору, які досліджують на станції «Академік Вернадський».

«Ми продемонстрували майбутнім полярникам принципи та результати роботи магнітометрів, аналогічних тим, що встановлені на антарктичній станції. Зокрема, було розглянуто магнітометричний комплекс, що надсилає зі станції «Академік Вернадський» дані до міжнародної мережі «Інтермагнет» та допомагає вивчати, як магнітні бурі поширюються планетою, – розповів організатор тренінгу, завідувач відділом радіофізики геокосмосу Радіоастрономічного інституту НАНУ Андрій Залізовський. – Інший тип приладів – індукційні магнітометри українського виробництва. Ці надчутливі пристрої реєструють сигнали шуманівського резонансу, які є результатом випромінювання світових гроз. Магнітометри утворюють глобальну мережу, елементи якої, окрім Мартового, встановлено також на станції «Академік Вернадський» і в Арктиці, на базі партнера Радіоастрономічного інституту – Арктичного університету Норвегії».

Саме завдяки наявності полярних пунктів, де рівень перешкод є мінімальним, мережа дозволяє патрулювати грозову активність у масштабах всієї планети.

Геофізики, які увійшли до складу 25-ї УАЕ, отримали інструкції, як проводити обробку даних цифрового іонозонду, високочастотних приймачів, метеостанції та інших приладів. Інформація, отримана за допомогою цього обладнання, допомагає відстежувати стан навколоземного середовища. Це актуально не лише для фундаментальної науки, а й для забезпечення якісного радіозв’язку, надійної роботи GPS-позиціонування, допомагає налагодити резервний канал комунікації з літаками тощо.

Крім того, учасники 25-ї антарктичної експедиції побували в селі Гракове, де ознайомилася з роботою найбільшого у світі радіотелескопа декаметрових хвиль.

Учасники тренінгу ознайомилися з роботою найбільшого у світі радіотелескопа в селі Гракове на Харківщині

Значну частину тренувань було присвячено теоретичним заняттям – лекціям про правовий статус Антарктики, вимоги природоохоронного законодавства, техніку безпеки на станції тощо.

Ті учасники 25-ї УАЕ, які побували у попередніх експедиціях, поділилися досвідом з тими, хто збирається працювати на крижаному континенті вперше. «Ми обговорили проблемні ситуації, які можуть виникати під час зимівлі, вивчили, як влаштовані будівлі станції та окремо обговорили питання техніки безпеки», – повідомив геофізик Юрій Отруба, який цьогоріч вже шостий раз вирушає на зимівлю і буде начальником станції «Академік Вернадський».

Протягом зборів за командою спостерігали психологи. Спеціалісти звертали увагу на можливі «слабкі ланки» і давали поради, як уникнути напруги в колективі, якому доведеться прожити рік на острові, ізольованому від світу льодами.

Команда мала приємну нагоду випробувати майстерність кухаря, який цілий рік готуватиме для них на антарктичній станції. Василь Омелянович, для котрого, до речі, ця зимівля стане вже п’ятою, не тільки слухав лекції у Мартовому, а й брав участь у приготуванні їжі для учасників тренінгу.

Нагадаємо, що членів 25-ї УАЕ було відібрано на відкритому конкурсі, який проводив НАНЦ. Другу зимівлю поспіль в експедиції братимуть участь жінки. Наприкінці березня на станцію вирушать біологиня Євгенія Прекрасна та співробітниця Радіоастрономічного інституту НАН України харків’янка Анна Соїна.

Related posts

Leave a Comment