Учені виявили рослину, здатну вижити на Марсі

Мохи в Антарктиці. Фото: Іван Парнікоза


Учені стверджують, що виявили пустельний мох, який може вижити на Марсі і зіграти вирішальну роль у зародженні життя на червоній планеті. Як пише УНІАН з посиланням на The Guardian, вчені з Китаю стверджують, що мох Syntrichia caninervis, що росте в Антарктиді та пустелі Мохаве, здатний витримувати умови, схожі на марсіанські, зокрема посуху, високий рівень радіації та сильний холод.

У журналі The Innovation дослідники з Китаю описують, як пустельний мох не тільки вижив, а й швидко відновився після майже повного зневоднення. Він також зміг регенерувати в нормальних умовах зростання після того, як провів до п’яти років при температурі -80C і до 30 днів при температурі -196C, а також після опромінення гамма-променями.

Східна частина пустелі Мохаве. Фото: Вікіпедія

Потім команда створила умови, в яких тиск, температура, гази й ультрафіолетове випромінювання були схожі з марсіанськими. З’ясувалося, що мох вижив у цьому схожому на марсіанське середовищі і зміг регенерувати в нормальних умовах зростання навіть після семи днів опромінення. Команда також зазначила, що рослини, які були висушені перед таким впливом, збереглися краще.

“Зазираючи в майбутнє, ми очікуємо, що цей багатообіцяючий мох можна буде доставити на Марс або Місяць, щоб перевірити можливість колонізації та росту рослин у космічному просторі”, – пишуть дослідники.

Як вважає Стюарт МакДеніел, експерт з мохів з Університету Флориди, ідея має свої переваги.

“Вирощування наземних рослин – важлива частина будь-якої довгострокової космічної місії, оскільки рослини ефективно перетворюють вуглекислий газ і воду на кисень і вуглеводи – по суті, повітря і їжу, необхідні людині для виживання. Пустельний мох не їстівний, але він може надавати інші важливі послуги в космосі”, – сказав він.

А доктор Агата Зупанська з Інституту SETI зазначила, що мох може допомогти збагатити і перетворити кам’янистий матеріал на поверхні Марса, щоб на ньому могли рости інші рослини.

Мохи в Антарктиці. Фото: Ян Бахмат

Водночас експерти зазначають, що дослідження не показало, що мох може бути значним джерелом кисню в марсіанських умовах, і що пустельний мох може розмножуватися і розростатися в марсіанських умовах. Крім того, зазначають експерти, у новому дослідженні не використовували ґрунт, схожий на марсіанський.


Читайте також: 

Кольори Антарктиди: мохи 

Кольори Антарктики: зелений

Вчені прогнозують колонізацію Антарктиди

Дослідження Марса на сучасному етапі 

З’явився комплексний план із заселення Марса 

Бактерії можуть допомогти колонізувати Місяць і Марс 

Related posts

Leave a Comment