Діра в озоновому шарі скорочується швидше, ніж прогнозували

Теплова карта концентрації озону над Антарктидою у 2023 році. (Ozone Watch/NASA)


Монреальський протокол – міжнародний договір, укладений з метою захисту озонового шару через припинення або обмеження виробництва ряду речовин, що вважалися відповідальними за виснаження озону, був підписаний 1987 року, а вступив у дію в 1989. Відтоді вчені по всьому світу спостерігали за тим, як виконуються умови договору і наскільки вони ефективні, пише Фокус із посиланням на Science Alert.

Тепер учені заявляють, що міжнародні зусилля із захисту озонового шару “стали величезним глобальним успіхом” людства. Причиною такого оптимізму стало те, що кількість шкідливих газів в атмосфері планети скорочується швидше, ніж прогнозувалося. Нове дослідження показує, що рівні гідрохлорфторвуглеців (ГХФУ), шкідливих газів, відповідальних за дірки в озоновому шарі, в атмосфері досягли піку скорочення 2021 року — на 5 років раніше, ніж очікувалося.

За словами провідного автора дослідження, Люка Вестерна з британського Бристольського університету, нинішні показники є величезним успіхом і свідчать про те, що світ рухається в правильному напрямку. Результати показують, що найбільшу кількість ХФУ було скорочено до 2010 року з метою захисту озонового шару планети, який виступає щитом, що захищає життя на Землі від шкідливих рівнів ультрафіолетових променів Сонця.

Вчені прогнозують, що до 2040 року з атмосфери планети також буде усунуто ГХФУ, що прийшли на зміну ХФУ. За словами Вестерна, різке зниження рівнів ГХФУ є ознакою ефективності Монреальського протоколу, а також посилення національного законодавства і змін у промисловості в очікуванні майбутньої заборони на ці забруднювачі.

Зазначимо, що ХФУ та ГХФУ є потужними парниковими газами, а отже їхнє скорочення не лише дає змогу озоновому шару планети відновитися. Вчені вважають, що скорочення кількості цих речовин в атмосфері Землі також допоможе стримати кліматичну кризу і подальше нагрівання планети загалом.

За словами Вестерна, ХФУ здатні зберігатися в атмосфері Землі сотні років, тоді як “термін служби” ГХФУ становить лише близько двох десятиліть. На жаль, навіть якщо ці речовини перестануть вироблятися людством сьогодні, використання цих продуктів у минулому все ще впливатиме на земну атмосферу протягом довгих років.

Програма ООН із довкілля 2023 року підрахувала, що може минути чотири десятиліття, перш ніж озоновий шар відновиться до рівня, що існував до того, як діру було вперше виявлено в 1985 році.


Читайте також:

«Озонова діра» над Антарктикою формується дуже рано 

Відновлення озонового шару триває, але діра не зменшується 

Озонова діра над Антарктикою поглибшала 

 

 

Related posts

Leave a Comment