Озоновий шар над Антарктикою. Фіолетовий і синій кольори позначають місця з найменшою концентрацією сполуки, а жовтий і червоний — з найбільшою. NASA Ozone Watch
Попри заходи зі збереження озонового шару Землі, який захищає від сонячного ультрафіолету, озонова діра над Антарктикою заглибилася. Концентрація озону, за підрахунками вчених, зменшилася у її центрі, тоді як розміри діри лишалися майже незмінними. Загалом, за підрахунками вчених, за майже 20 років озоновий шар над Антарктикою скоротився на 26 відсотків. Про це з посиланням на видання Cosmos повідомляє сайт nauka.ua, а стаття науковців опублікована у Nature Communications.
Як зникає озоновий шар?
На висоті від 11 до 40 кілометрів над Землею знаходиться шар з високою концентрацією озону, завдяки чому частина шкідливого ультрафіолетового випромінювання не досягає поверхні. Утім, у 1970-х роках з’ясувалося, що цей шар виснажується, зокрема через масове використання ряду хімічних речовин, наприклад, в аерозолях, які руйнують атмосферний озон. Щоб скоротити використання цих речовин, у 1987 році прийняли Монреальський протокол, який виявився успішним заходом — озонові діри почали зменшуватися, і науковці прогнозували, що вже у 2060-х роках озоновий шар повернеться до рівня 1980-х років. Утім, нове дослідження вчених Університету Отаго свідчить, що ці прогнози поспішні.
Що відбувається з антарктичною озоновою дірою?
Науковці проаналізували дані щоденних спостережень за озоновим шаром над Антарктикою з 2001 по 2022 роки. Вчені виявили, що окрім уповільнення зменшення розмірів озонової діри, зменшилася і концентрація озону у центрі діри, що свідчить про її заглиблення. Загалом з 2004 по 2022 рік шар озону зменшився на 26 відсотків. На думку вчених, попри заходи із захисту озонового шару, на його виснаження вплинули зокрема лісові пожежі 2019 року та викиди аерозолів під час вивержень вулканів.
Окрім хімічних речовин і пожеж, як свідчать нові дослідження, озоновий шар Землі може руйнувати мікропластик і космічне сміття.
Читайте також:
Озонова діра досягає свого пікового розміру
«Озонова діра» над Антарктикою формується дуже рано
Озонова діра утворилась над Арктикою