Озонова діра утворилась над Арктикою

Вид на Сонце з літака над горами Північної Норвегії. Джерело: Profimedia.cz

Над центральною частиною Арктики утворилась величезна озонова діра, повідомляє Кореспондент з посиланням на Nature і дані порталу NASA Ozone Watch.

Рекордно низькі рівні озону в центральній Арктиці охоплюють територію, що приблизно утричі перевищує розміри Гренландії. На висоті 18 кілометрів вчені зафіксували падіння концентрації озону на 90%. Як наголосив Мартін Дамеріас з Німецького аерокосмічного центру, “це вперше, коли можна говорити про справжню озонову діру в Арктиці”.

Як відомо, озонові діри характерні для Південної півкулі – вони регулярно утворюються над Антарктидою. У Північній півкулі це досить рідкісне явище, оскільки температура в регіоні більш мінлива і зазвичай не підходить для виснаження озонового шару, каже Єнс-Уве Ґросс, німецький дослідник атмосфери.

У цьому році над Арктикою було більше холодного повітря, ніж в усі інші зими за період спостережень з 1979 року. При низьких температурах утворилися висотні хмари і почалися хімічні реакції руйнування озону.

Вчені запевнили, що арктична озонова діра ще не становить особливої загрози для здоров’я, тому що Сонце тільки починає підніматися над горизонтом у цих високих широтах.

У найближчі тижні існує певна ймовірність того, що діра може зміститися в більш низькі широти – в цьому випадку людям може знадобитися сонцезахисний крем, щоб уникнути сонячних опіків.

Через те, що Сонце поступово піднімається, температура повітря в області озонової діри вже почала зростати. Очікується, що озон може скоро почати відновлюватися, оскільки полярний вихор розпадеться в найближчі тижні.

Натомість над Антарктикою, як ми нещодавно повідомляли,  озонова діра значно зменшилася.

Джерело: Nature

Related posts

Leave a Comment