Озоновий шар повністю відновиться, якщо…

Організація Об’єднаних Націй підготувала новий кліматичний звіт, причому, дуже оптимістичний. Як зазначається, людству все ж таки вдасться “підлатати дірки” в озоновому шарі й навіть стримати глобальне потепління. Про це повідомляє focus.ua за інформацією IFL Science.

Згідно з новим звітом дослідників, озоновий шар нашої планети повинен повністю відновитися протягом наступних чотирьох десятків років. Нові отримані дані свідчать, що заборона на озоноруйнівні речовини все ж таки дає бажаний ефект і зрештою може запобігти глобальному потеплінню, що оцінюється на 0,3–0,5 °C до 2100 року.

Монреальський протокол, який прийняли ще 1987 року, залишається рідкісним прикладом договору ООН, якому вдалося досягти загальної ратифікації. Цей протокол визначає понад сотню речовин, які чинять руйнівний вплив на озоновий шар планети, та передбачає врегулювання їх виробництва та використання.

До цього списку увійшли такі речовини як хлорфторвуглеводні, відомі як ХФВ, які використовувалися в аерозолях. Спочатку їх замінювали альтернативними речовинами, званими гідрофторвуглецевими (ГФВ). Однак пізніше дослідники виявили, що ці речовини також руйнують озоновий шар планети, а тому пізніше до Протоколу внесли правки, які також спрямовані на поступове припинення виробництва та використання ГФВ.

З моменту прийняття Монреальського протоколу Група з наукової оцінки публікує звіти про хід роботи. Останній з них виявився оптимістичним і дає людству надію на відновлення озонового шару Землі. Дослідники виявили, що якщо нинішня політика залишиться незмінною, озоновий шар зможе відновитися на більшій частині світу вже до 2040 року, в Арктиці — до 2045 року, а в Антарктиді — до 2066 року. Такий прогноз означає, що озоновий шар повернеться до стану, в якому він перебував у 1980 році, тобто до утворення сумнозвісних озонових дірок.

За словами виконавчого секретаря секретаріату Програми ООН з довкілля з озону Мег Секі, це фантастична новина і за останні 35 років Монреальський протокол насправді став “захисником для навколишнього середовища”.

Однак на цьому добрі новини не закінчуються — дослідники вважають, що якщо програма з відмови від ГФВ і надалі прогресуватиме, то до кінця століття нам вдасться уникнути потепління на 0,3-0,5°C.

Дослідники зазначають, що поетапна відмова від хімічних речовин показує, що світові необхідно розглянути та впровадити відмову від викопного палива, а також скорочення викидів парникових газів — так нам вдасться знизити зростання нагріву планети.


Читайте також:

Відновлення озонового шару триває, але діра не зменшується 

Озоновий шар Землі поволі відновлюється

Озонова діра ще не була такою малою за всю історію вимірювань 

Озонова діра утворилась над Арктикою

 

Related posts

Leave a Comment