Вчені прогнозують колонізацію Антарктиди

У найближчому майбутньому Антарктида може цілковито змінити своє обличчя і стати континентом, який колонізовано рослинами та тваринами. Свідченням цього є берегова лінія холодного континенту, яка стає все менш крижаною. Про це йдеться у дослідженні вчених з Нової Зеландії та Австралії, яке опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Science (PNAS). Вчені зазначають, що екологічні наслідки циклічних змін клімату в регіоні можуть бути “величезними”, інформує видання OBOZREVATEL.

На думку дослідників, збільшення кишень відкритої води в морському льоду Антарктиди може призвести до того, що одного дня там оселяться види з інших континентів.

Дослідники виявили, що прибережні полінії – області льоду, які утворюються там, де зимові вітри відсувають прилеглий паковий лід від узбережжя – різко збільшуються навколо Антарктиди.

Вони виявили, що кожні 16 років ці полінії переживають цикл, під час якого зростають і зменшуються.

“Ці тенденції вражають – і ми не помічали їх раніше. Ми не до кінця впевнені, що є рушійною силою цієї циклічності, але екологічні наслідки можуть бути величезними”, – зазначив науковий співробітник кафедри морських наук Університету Отаго доктор Грант Даффі, який очолював дослідження.

Зі свого боку доктор Аріан Пуріч з Університету Монаша в Австралії, додав, що циклічні патерни узгоджуються з атмосферними факторами, включаючи Південний кільцевий режим – кліматичне явище, яке охоплює Антарктиду і впливає на погоду в Новій Зеландії та Австралії.

Пуріч впевнений, що рекордно низьке покриття морського льоду в Антарктиді, яке нещодавно фіксували вчені, очевидно пов’язане з потеплінням океану.

Як зазначає Talker, старша авторка дослідження з кафедри морських наук Університету Отаго професорка Серідвен Фрейзер, каже, що дослідження є також важливим для прогнозування того, що станеться з прибережними екосистемами Антарктиди, коли клімат ставатиме все теплішим.

Вона зазначила, що відомо про те, що “багато чужорідних рослин і тварин” можуть досягати Антарктиди, “наприклад, сплавляючись на плавучих водоростях”. Наразі вони не можуть там оселятися через розмивання прибережних льодовиків, але це може змінитися.

Чим менше буде льоду, тим кращими будуть умови для цих чужорідних видів для того, аби оселитися у Антарктиді. Це, однак, загрожуватиме корінним прибережним екосистемам.

“Наше дослідження показує, що ділянки відкритої води вздовж антарктичних узбереж, зокрема, збільшуються в площі в міру потепління клімату. Ці зміни прибережного середовища означатимуть, що екосистеми повинні адаптуватися і змінюватися”, – резюмував Даффі.


Читайте також:

Кольори Антарктики: зелений 

Кольори Антарктиди: мохи

Учені б’ють на сполох: інвазійні види тварин і рослин ширяться світом

Дірки в льодовиках розміром із місто 

Про причини температурного рекорду в Антарктиці 

Related posts

Leave a Comment