15 січня о 04:07 та 04:15 UTC у південній частині Тихого океану відбулося потужне виверження підводного вулкану Хунга-Тонга-Хунга-Хапаай. Стовп попелу сягнув понад 20 км у висоту й накрив основний острів Королівства Тонго. Попередньо індекс експлозивності (VEI), за яким вимірюють силу виверження, оцінюють в 5 балів (максимальний). Виверження Хунга-Тонга-Хунга-Хапаай супроводжувалося землетрусами магнітудою 5-5,8 та цунамі, хвилі якого дійшли навіть до Антарктиди, повідомляє сторінка НАНЦ у фейсбук.
В цей день о 17-й годині UTC на станції «Академік Вернадський», розташованій за більш як 7800 км від місця виверження, наші вчені зафіксували хвилі на поверхні океану, викликані вулканом.
Олександр Надточій, метеоролог 26-ї УАЕ, зазначає: «Хвиля дійшла до нас висотою 60 см, і це з урахуванням того, що акваторії вкриті суцільною кригою». Вона відображена на самописці, який фіксує зміни приливних течій океану, а також на відео.
Більше того, були зафіксовані «стрибки» атмосферного тиску, які відображені на відповідному графіку. В момент виверження від жерла вулкану поширюється вибухова хвиля, яка в міру зниження енергії через кілька десятків кілометрів перетворюється на звукову, а через сотні і тисячі км переходить у коливання атмосферного тиску, яке і вловлюють чутливі датчики. Такі атмосферні коливання були зареєстровані також в Україні, і навіть на Алясці.
“Кожна подія, на кшталт недавнього виверження, є по суті надпотужними генератором, що випромінює низькочастотні акустичні хвилі, які відбиваються від верхніх шарів атмосфери та реєструється розгалуженою мережею інфразвукових масивів. Така собі інфразвукова томографія атмосфери, – пише Олександр Лящук на своїй сторінці у фейсбук.
На скрінах, що додаються, інфразвукові записи, отримані мережею мікробарографів в Антарктиці та Україні, а також приклади обробки даних з відображеними результатами (ми можемо бачити час вступу хвилі, азимут її приходу, переважаючу частоту, швидкість хвилі)”, – пояснює він.
Ілюстрації: Олександр Лящук