Українські школярі взяли участь у моніторингу та прогнозуванні стану екосистеми Південного океану

Підбиті підсумки проекту «Вчителі та учні беруть участь в екологічному моніторингу Антарктиди», який з ініціативи Національного антарктичного наукового центру розпочався 1 листопада 2018 року. Цей проект є частиною міжнародної програми з моніторингу та прогнозування стану екосистеми Південного океану та запасів антарктичного криля. За сприяння Національного еколого-натуралістичного центру до нього долучилися понад 200 школярів з усієї України, інформує сайт НАНЦ.

Перед ентузіастами стояло завдання опрацювати світлини з 9 фотокамер, встановлених в місцях гніздування пінгвінів на острові Галіндез, де розташована українська антарктична станція «Академік Вернадський», та ще на двох островах. За останній рік досліджень таких знімків накопичилося чимало – близько 33 тисяч. Науковці НАНЦ на чолі з проф. Геннадієм Міліневським розробили методику, за якою вихованці обласних еколого-натуралістичних центрів за допомогою своїх вчителів визначали початок та кінець гніздування пінгвінів, кількість відкладених яєць, пташенят, які вилупились, та тих, які виросли і полишили гніздо.

Відтак, дані школярів буде введено до єдиної бази даних НАНЦ та статистично оброблено вченими, а результати – передано до Наукового комітету Комісії з морських живих ресурсів Антарктики (CCAMLR).

Очільник НАНЦ Євген Дикий нагадує, що кінцевою метою дослідження є науково обґрунтована відповідь на питання: чи популяція криля насправді катастрофічно скорочується і він потребує захисту, як застерігають деякі екоактивісти, чи, навпаки, криля можна виловлювати. До речі, Україна є однією з 6 країн світу, які здійснюють вилов криля в Південному океані.

«Підрахунок пінгвінів та їхніх гнізд виявився не такою простою справою, як це може видатися на перший погляд, – зауважує один з кураторів проекту, біолог НАНЦ Артем Джулай. – Так, з 200 школярів лише 28 впоралися із завданням. Проте для всіх без винятку юннатів це був корисний досвід знайомства з наукою та науковою роботою».

Учасники проекту, які успішно впоралися із завданням, отримають нагородні грамоти від Національного антарктичного наукового центру та фото учасників антарктичних експедицій з персональними підписами кожного з полярників.

Перелік переможців освітнього проекту публікує сайт НАНЦ.

Related posts

Leave a Comment