З Антарктики повернулася 29-та Українська антарктична експедиція

Полярники 29-ї Української антарктичної експедиції повернулися додому. Вони прибули до Києва пізно ввечері 4 квітня 2025 року, повідомляє сайт НАНЦ.

Експедиція відпрацювала рік в Антарктиці на станції «Академік Вернадський». Група вчених проводила дослідження та безперервні вимірювання за трьома основними напрямами: геофізика, метеорологія, біологія, а команда життєзабезпечення — підтримувала роботу всієї інфраструктури та наукову діяльність.

Нині замість них антарктичну варту підхопила ювілейна 30-та Українська антарктична експедиція.

Разом із зимівниками повернулися науковці сезонної експедиції. Вони працювали на станції від кількох тижнів до кількох місяців протягом антарктичного літа. За час сезону їм вдалося провести низку нових досліджень з метеорології, океанографії, геофізики, геології, біології.

Зокрема:
• вперше запустити аргобуї для вивчення Південного океану в межах проєкту OCEAN ICE («Горизонт Європа»);
• вперше здійснити одночасне радіозондування атмосфери зі станції «Академік Вернадський» та нашого наукового судна «Ноосфера»;
• вперше відібрати зразки талої води з льодовиків на континенті щодо наявності в ній мікропластику.

Шлях полярників додому тривав два тижні й був досить насиченим. Спершу криголам «Ноосфера» доправив їх з Антарктики до чилійського порту Пунта-Аренас через протоку Дрейка. Вона відома своєю бурхливістю, і цього разу, за словами капітана судна Павла Панасюка, прохід був одним з найважчих. З Чилі кількома літаками команда дісталася Варшави, а звідти вже автобусом до України.

This slideshow requires JavaScript.

Всі втомлені, але із щирими усмішками, адже тут — найближчі люди та рідна домівка. Найщемнішим моментом була зустріч лікарки 29-ї УАЕ Іванни Котурбаш та її чоловіка Романа — він служить військовим анестезіологом на фронті. Перед від’їздом Іванки в Антарктику Роман навіть не зміг її провести, адже був дуже потрібен в госпіталі в Кураховому. Тож моменту обійняти одне одного кохані чекали понад рік. А ще всі були неймовірно раді бачити нашого «бойового пінгвіна» Юрія Лишенка, який попри важку травму взяв участь у сезонній експедиції в Антарктику.

Фото: Юрій Шепета, Анна Соіна, Анна Торгоненко.


Читайте також: 

29-та Українська антарктична експедиція вирушила додому

Полярники 30-ї Української антарктичної експедиції прибули на станцію «Академік Вернадський»

Отримані перші дані океанографічного дослідження українських учених

Вперше проведено одночасне радіозондування атмосфери з антарктичної станції та з криголама «Ноосфера»

Чи є в Антарктиді мікропластик?

Арктика, Антарктика, фронт, тяжке поранення і знову Антарктика в житті Юрія Лишенка

 

 

 

 

Related posts

Leave a Comment