Антарктична циркумполярна течія сповільнюється

Фото: Євген Прокопчук

Учені з’ясували, що танення льодовиків, які оточують Антарктиду, змушує найпотужнішу океанічну течію у світі, Антарктичну циркумполярну течію (АЦТ) сповільнювати свій рух. Це може призвести до ще більшого рівня глобального потепління, підвищити рівень світового океану, змінити температуру в океанах, а також морські екосистеми. Дослідження опубліковане в журналі Environmental Research Letters, пише видання Фокус із посиланням на Interesting Engineering.

Учені дійшли висновку, що якщо не знизити рівень викиду вуглецю в атмосферу, то АЦТ може сповільнитися на 20% до 2050 року. Танення льодовиків збільшує кількість прісної води в океані, що призводить до зміни солоності води і циркуляції течії, яка проходить через усі меридіани Землі.

Автори дослідження кажуть, що коли Антарктична циркумполярна течія ще більше сповільниться, то це призведе до більш сильної зміни клімату на планеті з більш екстремальними явищами в певних регіонах. Глобальне потепління тільки прискориться через зниження здатності океану діяти як поглинач вуглецю.

Антарктична циркумполярна течія відіграє важливу роль у русі світового океану, виступаючи в ролі “конвеєра”, який підтримує рух води між Атлантичним, Тихим та Індійським океанами. Ця течія допомагає контролювати клімат, включно з розподілом тепла, вуглекислого газу та поживних речовин в океанах.

Антарктична циркумполярна течія більш ніж у чотири рази потужніша, ніж течія Гольфстрім. Тому вона значною мірою контролює міграцію низки морських видів через світовий океан. Якщо течія буде далі сповільнюватися, то це означає, що у води Антарктики потраплять види, які можуть зруйнувати місцеві морські екосистеми. Це своєю чергою може негативно вплинути на популяцію пінгвінів в Антарктиді.

Нові дані суперечать більш раннім дослідженням, у яких йшлося про те, що АЦТ прискорюється через зміну глобальної температури. Учені кажуть, що великі обсяги прісної води від льодів, що тануть, знижують солоність океану, що послаблює процес, який змушує холодну, щільну воду опускатися і циркулювати. Це ключовий механізм, який лежить в основі Антарктичної циркумполярної течії.

За словами вчених, межі підвищення температури на 1,5 градуса Цельсія, яка могла б не так сильно впливати на зміну клімату, вже досягнуто. Навіть зниження рівня викидів вуглецю не може зупинити подальше підвищення температури і, ймовірно, стане ще спекотніше.


Читайте також:

Танення льодовиків Антарктики: світ стоїть перед кліматичною катастрофою 

Подорож на льодовик “кінця світу” 

Природна історія Антарктики 

Районування, клімат, топографія та геологія району Аргентинських островів 

Related posts

Leave a Comment