Антарктичну станцію «Академік Вернадський» відвідав британський криголам «Сер Девід Атенборо»

30 квітня в акваторії української антарктичної станції зробив зупинку науково-дослідний корабель «Сер Девід Атенборо» (RRS Sir David Attenborough), повідомляє фб-сторінка НАНЦ.

Це новозбудований потужний британський криголам вартістю 200 млн фунтів, який замінив собою «Джеймс Кларк Росс» (тепер це український криголам «Ноосфера») і для якого це другий антарктичний сезон.

Приводом для візиту стало те, що «Атенборо» мав забрати зі станції «Академік Вернадський» зразки опадів, відібрані нашими вченими для подальшого аналізу Британською антарктичною службою та МАГАТЕ.

Також команда судна люб’язно погодилася доставити на «велику землю» останню учасницю цьогорічного сезонного загону, біологиню Оксану Савенко. Для обміну досвідом вчена прямує у США й везе з собою для досліджень 80 зразків шкіри і жиру китів. За ними можна буде дізнатися стать тварини, чи вагітні самиці, гормональний стан того чи іншого кита, зокрема концентрації гормонів стресу, популяційну приналежність тощо. Це стане нашим внеском в подальше вивчення та збереження цих унікальних велетнів.

This slideshow requires JavaScript.

За традицією під час візиту судна на флагштоці станції з українським прапором здійняли також британський Юніон Джек. Протягом короткої стоянки група британських вчених з полярної бази «Розера» та представники екіпажу криголаму завітали на станцію «Академік Вернадський», а наших полярників у відповідь запросили на криголам «Сер Девід Атенборо».

Команда українських зимівників провела для гостей екскурсію будівлею станції, від якої вони залишилися в захваті. Адже раніше це була британська база «Фарадей», яку Україна отримала 1996-го, і в наших полярників дуже трепетне ставлення до британської спадщини. Тож тут можна побачити багато артефактів понад 30-річної давнини. Уявіть собі: деякі британці знайшли знайомих на історичних фото на стінах станції, а також підписи своїх знайомих у Гостьовій книзі.

«Це було неймовірно побачити вашу базу та вашу гостинність. Гарної зимівлі!», – такі слова залишили гості у цій Книзі.

Британці ж провели групі наших полярників екскурсію новим криголамом. Українці були вражені потужністю, габаритами та можливостями судна.

This slideshow requires JavaScript.

Цікаво, що офіцери «Атенборо» розпитували про нашу «Ноосферу», адже деякі з них працювали там, коли це ще був «Джеймс Кларк Росс».

Наприкінці візиту керівник 28-ї Української антарктичної експедиції Богдан Гаврилюк серед символічних подарунків передав капітану криголама Ральфу Стівенсону ту саму легендарну марку, де крейсер «Москва» йде на дно. Британців це дуже потішило й вони проводжали наших полярників зі словами «Перемоги для вашої країни!».

Цей візит став логічним продовженням нашої багаторічної дружби з Британською антарктичної службою (British Antarctic Survey), йдеться у повідомленні НАНЦ.


Читайте також:

Королівське дослідницьке судно “Сер Девід Аттенборо” у першому рейсі в Антарктику

Related posts

Leave a Comment