Криголам «Ноосфера» прибув на “велику землю” і завершив другий антарктичний сезон

Завершився другий антарктичний сезон українського науково-дослідного криголама “Ноосфера”. Корабель прибув з Антарктики до Кейптауна 29 квітня 2023 року, повідомляє сайт НАНЦ.

З крижаного континенту на “велику землю” криголам доправив 3 експедиції:

  • зимувальний загін 27-ї Української антарктичної експедиції, учасники якої протягом року працювали на антарктичній станції “Академік Вернадський”. Це науковці за напрямами геофізика, біологія, метеорологія, а також команда життєзабезпечення;
  • сезонний загін, що виконував завдання на станції “Академік Вернадський” впродовж антарктичного літа. Це вчені та технічні фахівці;
  • учасників польської антарктичної експедиції зі станції ім. Г.Арцтовського.

Загалом другий сезон “Ноосфери” тривав 4 місяці і складався з 2 частин.

  1. У грудні 2022-го криголам вирушив з Кейптауна до Антарктики, доставивши до станції ім. Г.Арцтовського команду польських полярників, а до станції “Академік Вернадський” – загін українських технічних фахівців. Також на обидві бази доправили вантажі. Відтак “Ноосфера” залишила Антарктику й прибула до Пунта-Аренаса (Чилі). Всю цю частину шляху криголам долав під керівництвом капітана Павла Панасюка.
  2. Наприкінці березня «Ноосфера» знову вийшла до Антарктики з 28-ю Українською антарктичною експедицією на борту та вантажами, необхідними для зимівлі нової команди. Забезпечивши ротацію річних експедицій на станції “Академік Вернадський” та забравши польських полярників зі станції ім. Г.Арцтовського, криголам вирушив до Кейптауна. Ця частина шляху була пройдена під керівництвом капітана Олександра Гришка.

За сезон криголам 4 рази перетинав найбурхливіше місце планети – протоку Дрейка, йдеться у повідомленні. Але найбільш екстремальні умови довелося пережити вже дорогою до ПАР, в Атлантичному океані. Там “Ноосфера” на 4 дні зіштовхнулася з тропічним штормом: вітер сягав 60 вузлів (31 м/с), а хвиля – 8-9 метрів. Але завдяки професійній роботі команди всі перешкоди були подолані.

“Команда, вся без винятку, молодці! За що я їм дуже вдячний. Погода здебільшого сприяла нам, але кілька разів довелося поштормувати. Однак всі поставлені завдання були виконані, й «Ноосфера» повернулася до Кейптауна, де нас завжди тепло зустрічають”, – зазначив Олександр Гришко.

Найближчим часом наші полярники літаками та наземним транспортом діставатимуться додому. “Ноосфера” ж найімовірніше залишиться в Кейптауні до наступного антарктичного сезону: повернення судна в Україну до завершення повномасштабної війни не планується.

“Усі ми мріємо та докладаємо максимальних зусиль, щоб настав той час, коли Україна відзначатиме Перемогу, а ми зустрічатимемо нашу чудову «Ноосферу» в Одесі. Але нині можемо пишатися тим, що флагман українського науково-дослідного флоту вже другий рік поспіль успішно виконує антарктичну місію. Не зупиняємося попри всі спроби ворога нас знищити”, – зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.

This slideshow requires JavaScript.

Фото Олександра Гришка та Анатолія Андрєєва.


Читайте також:

Криголам «Ноосфера» доправив на станцію учасників 28-ї Української антарктичної експедиції

«Ноосфера» завершила перезмінку польської антарктичної експедиції

Related posts

Leave a Comment