Антарктида попереджає, що людству час діяти. Форум “Україна – 30. Екологія”

Ті зміни клімату, які чекають на нашу планету, вже сьогодні добре видно в Антарктиді, і людство не має права ігнорувати цей сигнал. На цьому наголосив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий під час «Всеукраїнського Форуму Україна 30: Екологія», що стартував учора, 7 червня 2021 року. Про це повідомляє сторінка НАНЦ у фейсбук.

“Інколи, щоб зрозуміти краще те, що відбувається в тебе вдома, треба відійти подалі й подивитися зі сторони. Саме Антарктида дозволяє нам відійти на максимальну відстань і побачити багато важливих речей”, – зазначив Євген Дикий.

За його словами, з Антарктиди дуже добре видно, що наша планета – це єдиний механізм. Тож процеси, які відбуваються в полярних регіонах, безпосередньо стосуються України і навпаки.

“Це особливо розумієш, коли в Антарктиді вивчаєш, як тануть льодовики й утворюється холодна водна маса в морі Ведделла, і далі ця холодна водна маса приходить сюди до Європи і формує оцей наш клімат, який ми сьогодні всі на собі відчуваємо. А в Антарктиді ми “ловимо” продукцію фармакологічної промисловості, фрагменти пластикових пляшок, які викинули, зокрема, і тут, в Україні. І ти фізично відчуваєш, наскільки наша планета невелика і ми всі залежимо один від одного”, – підкреслив очільник НАНЦ.

Він відзначив, що зараз в жодному куточку світу неможливо сховатися від глобальних процесів. Тому потрібно розуміти, що відбувається на планеті в цілому, бачити своє місце в цих процесах і шукати шляхи адаптації.

“Того клімату, який був у нашому дитинстві, вже нема і не буде. А той клімат, в якому житимуть наші діти, ще відрізнятиметься від нинішнього. В Антарктиді це дуже добре видно, адже ті процеси, що прийдуть сюди, там відбуваються раніше, і ми фактично беремо на себе роль вартових, які намагаються попередити все людство”, – сказав Євген Дикий.

Водночас він відзначив, що коли людство чує такі сигнали і вживає необхідні заходи, це дає позитивний ефект. Приміром, як відбувається з “озоновою дірою”, відкритою саме над нашою станцією, ще коли вона належала Великій Британії.

“Ця озонова дірка має до 2070 року вже затягтися, тому що була жорстка політична воля в боротьбі зі шкідливими речовинами, було вкладено величезні ресурси. І це дає результати, які ми на “Вернадському” якраз одними з перших вимірюємо”, – підсумував керівник Центру.

Вчені української антарктичної станції «Академік Вернадський» у прямому включенні на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Екологія» закликали докласти максимальних зусиль для того, щоб запобігти зміні клімату.

«Учасники антарктичних експедицій несуть вахту досліджень динаміки зміни клімату цього унікального куточку регіону планети, на власні очі спостерігаючи драматичні зміни, що відбуваються на планетарному і на екосистемному рівнях. На станції виконуються багаторічні комплекси досліджень, зокрема за метеорологічним, за фізичним, біологічним напрямками», – сказав керівник 26-ї Української антарктичної експедиції Богдан Гаврилюк.

«В той час, як ми знаходимося в епіцентрі кліматичних змін, безпосередньо бачимо, їхній вплив на нашу планету. Закликаємо кожного докласти максимальних зусиль, починаючи від побутового рівня, від усіх доступних нам кроків самоорганізації, за допомогою сучасних технологічних рішень для того, щоб запобігти незворотним процесам чи, принаймні, відтермінувати їх та уникнути катастрофічних наслідків», – закликала біологиня 26-ї Української антарктичної експедиції Оксана Савенко.

Related posts

Leave a Comment