Астронавти NASA вирощують їстівні рослини в космосі

Система NASA “Veggie” для вирощування свіжої їжі на майбутніх космічних апаратах та інших планетах. Фото: NASA.

Робота астронавта має багато унікальних і привабливих рис. Але їжа у космосі – не належить до них. Для космічних мандрівників найбільшими делікатесами впродовж років були сухо-заморожене морозиво чи зневоднений коктейль з креветок. Однак, тепер їхнє меню може розширитися, оскільки перший повністю вирощений в космосі салат виявився абсолютно безпечним, поживним і смачним, як і той, що росте на Землі. Про це пише The Guardian.

Джіоя Масса з Космічного центру імені Кеннеді керувала проектом з вирощення салату в умовах космосу. Вона вважає, що прорив може бути критично важливим для астронавтів під час довготривалих місій на зразок Artemis III, в рамках якого до 2024 року група людей має висадитися на поверхні Місяця в районі південного полюсу. А перша пілотована місія NASA на Макс може вирушити наприкінці 2020-х років.

«Якщо зберігати запаковану їжу досить довго, її якість, смакові якості й поживність погіршуються. Вітаміни деградують.  Ми не можемо зараз гарантувати, що астронавти отримають потрібну кількість поживи», – сказала вона. «Крім того, може бути також психологічна користь від вирощування рослин і догляданням за ними», – додала вчена.

Їжа для астронавтів покращилася за останні роки. Все, що вирушає на МКС, повинно досягти оцінки 6 і вище за шкалою смаків від 1 до 9. Але навіть попри це, астронавтам набридають одні й ті ж страви з вакуумних упаковок. «Багато астронавтів втрачають вагу», – сказала Масса.

Салат вирощували партіями на борту МКС між 2014-2016 рр. у системі під назвою «Veggie», що складається з ґрунтової подушки, LED-освітлення і системи поливу, яку астронавти повинні заправляти через спеціальну трубку. Салат вирощується впродовж 33-56 днів, перш ніж його зривають щоб з’їсти, або заморозити й відправити на Землю для хімічного й біологічного аналізу. Астронавти протирали листки салату дезінфікованими серветками, перш ніж їх їсти. «Ми не хочемо, щоб хтось захворів, тому ми робили все це», – пояснила Джіоя Масса.

Вирощений у космосі салат був подібний за структурою на той, котрий росте на Землі. А деякі рослини навіть виявилися багатшими на калій, натрій, фосфор і цинк. У них також був вищий рівень бактерій. Вірогідно, це сталося тому, що космічні рослини розвивалися в більш теплій, вологій і закритій системі. Однак, вчені не виявили жодних шкідливих бактерій на зразок кишкової палички чи сальмонели.

Тепер NASA збирається розширити ряд їстівних видів рослин, які будуть вирощувати на МКС. Зокрема, в організації планують зайнятися космічним виробництвом бок-чоя, латуку, гірчиці васабі і червоної капусти, а також помідорів і перців. “Нам ніде готувати їжу, тому ми шукаємо речі, які смачно їсти свіжими”, – зазначила Джіоя Масса.

Джерело: The Guardian

Related posts

Leave a Comment