Аутдор спорядження в умовах війни

Володимир Семчій

Gorgany PRO


Ранок 24 лютого 2022 року, без сумніву, запам’ятається кожному українцю на все життя. Особисто для мене найстрашнішим виявився факт, що росіяни можуть дотягнутися навіть до Івано-Франківська – міста, здавалося, в глибокому тилу. Оговтавшись від першого шоку, я вирішив зібрати рюкзак, напакувавши його тим, що потенційно допомогли б мені прожити якийсь час поза домом. В ті перші ранкові години, на фоні новин про все нові й нові ракетні удари, втрата даху над головою навіть тут, у Львові, виглядала дуже реальною та ймовірною. Згодом, аналізуючи свої дії, я усвідомив, наскільки швидко зібрав речі, та чому точно знав, що саме мені потрібно взяти із собою. Багато років досвіду туристичних походів, автостопу й лоукост-подорожей сформували в мені цю здатність. У цій статті ми поговоримо про те, як звичне нам аутдор-спорядження стає в нагоді у воєнний час.

Аутдор спорядження в умовах війни: що може стати у нагоді?

Одним з найбільш корисних елементів похідного спорядження в умовах війни виявився спальний мішок. Логічно, що спальниками користуються наші військові в польових умовах. Разом з тим, вони сильно допомагають і в умовах міста, маючи ряд очевидних переваг над звичайною ковдрою чи покривалом: спальні мішки є значно компактнішими при тому ж рівні теплоти, дають відчуття персонального простору, зручніше пакуються, не займаючи багато місця в рюкзаку чи сумці. Кількагодинні повітряні тривоги в підвалі чи бомбосховищі, ночівля у “безпечному” коридорі, чи вимушений переїзд в інший регіон будуть, хоч трішки, але комфортнішими з цим аксесуаром. З початку війни, ряд українських брендів спорядження (Turbat, Rock Front) зуміли адаптувати свої потужності до нових умов, й почали виготовляти саме більшу кількість спальників для потреб військових і цивільного населення.

Спальний мішок (спальник): як вибрати?

аутдор спорядження в умовах війни

Туристичний килимок (каремат) – незамінний супутник спального мішка. Найкраще для умов військового часу підійдуть наднадійні пінні килимки типу “іжевки” або трохи просунутіші рельєфні “килимки-гармошки” від Exped чи Pinguin. Маючи каремат, спальник та якесь укриття над головою, що захищає від опадів, можна облаштувати спальне місце практично будь-де.

Туристичний килимок: як вибрати?

Один з головних, на рівні з рюкзаком, символів туризму – намет, є менш затребуваним в теперішній час. Проте, як ми бачили на багатьох світлинах з київського метро, і намети стають в нагоді, допомагаючи сім’ї чи іншій групі людей облаштувати приватний простір в сховищі або тимчасовому притулку. Великі кемпінгові намети й тенти стають в нагоді при облаштуванні пунктів надання гуманітарної чи першої медичної допомоги, можуть бути прихистком для вимушених переселенців на кордонах.

аутдор спорядження в умовах війни

Кухня

Можливість приготувати гарячу їжу чи напій за межами дому також є дуже цінною. Якщо на відкритому просторі закип’ятити воду для готування можна банально на вогнищі, то перебуваючи в бомбосховищі або тимчасовому укритті, це не так просто.

Тут в нагоді стануть газові, бензинові або мультипаливні пальники. Універсальної поради щодо вибору немає, слід зважати на вашу потребу, кількість людей, для яких готується їжа чи кип’ятиться вода. Для великого казанка потрібно вибирати пальник з міцними, широкими лапками, найкраще такий, що кріпиться не безпосередньо на балон, а через шланг до нього, по типу Primus Express Spider. Добре для таких цілей підходять і портативні газові плити, що заправляються картриджами, по типу Kovea Beetle Range. Двом-трьом людям буде достатньо невеликого пальника або інтегрованої системи Jetboil, Fire Maple чи MSR. Для індивідуального використання підійдуть і прості спиртові пальники, як от Esbit Alcohol Burner.

аутдор спорядження в умовах війни

Разом із портативними засобами приготування їжі можна застосовувати і похідний посуд: казанки, миски, ложки, ножі. Як правило, туристичний посуд є більш легким і компактним, тому його простіше переносити з собою. Корисними аксесуарами є і добре знайомі термоси. Якщо приготувати їжу “на ходу” не завжди зручно, то попити чаю із термосу або пригостити ним сусідів і воїнів ТРО – завжди чудова ідея.

Туристичний посуд: як вибрати?

Говорячи про приготування їжі, варто згадати важливість наявності чистої питної води. В умовах відсутності централізованої подачі води містом, це питання є дуже актуальним. Пам’ятайте, що навіть чиста з вигляду вода не завжди є безпечною. Найпростіший спосіб знезаразити питну воду – кип’ятіння. Також, знешкодити бактеріальне або хімічне забруднення води допомагають спеціальні таблетки та ультрафіолетові знезаражувачі. Якщо вода набирається з природного джерела чи водойми, швидше за все її потрібно також і відфільтрувати. Більше про питання фільтрації і знезараження питної води можна довідатись у нашій статті.

Продукти тривалого зберігання

Продовжуючи тему кухні й готування варто згадати і про їжу, що може зберігатись придатною для споживання тривалий час. Окрім звичної кожному консервації, варто звернути увагу також і на сушені, сублімовані страви або страви готові-до-вживання  (MRE, meals ready-to-eat). Наші військові забезпечені чудовими раціонами індивідуального харчування, тому вони добре знайомі з тематикою, однак багатьом з цивільних такі продукти теж можуть стати в нагоді.

Сушені чи сублімовані страви українських виробників IidloJames Cook є хорошою альтернативою свіжо приготованим, особливо в умовах тривалого проживання поза домом або при відсутності газу й електрики. Для приготування таких продуктів слід лише залити їх окропом та почекати кілька хвилин. До того ж, сушено-сублімовані страви мають дуже незначну вагу, займають мало місця в сумці.

MRE (страви готові-до-вживання) – повністю готові супи, каші чи тушковане м’ясо, що потребують лише розігріву на вогнищі або в каструлі з гарячою водою. Відмінністю від субліматів, є їх більша вага, через що великий запас таких продуктів важко переносити з собою, однак при стаціонарному розміщенні це не стане проблемою.

аутдор спорядження в умовах війни

Одяг та взуття

Лютий – місяць, коли розпочалась війна, не лише відображає емоційний стан кожного українця (лють), а також й дарує широкий спектр температурного і атмосферного розмаїття. Згоден, що тікаючи з дому в інший регіон або поспіхом ховаючись в бомбосховищі, важко думати про відповідний до моменту одяг. Однак, зараз, коли думки вже більш кристалізовані, за можливості, слід подбати про наявність під рукою теплих речей та міцного взуття.
В ролі верхнього одягу для зігрівання та захисту від опадів якнайкраще підійдуть флісові кофти (навіть Президент, прем’єр-міністр та інші представники військово-політичного керівництва їх носять) і мембранні куртки. Фліс легкий і теплий, швидко сохне після прання, компактно пакується в рюкзаку.

Мембранка може використовуватись і під час дощової, і під час вітряної погоди, а такі умови – не рідкість у весняний період.
Трекінгові штани шиються, переважно, з цупкого зносостійкого матеріалу, мають багато кишень. Тому, вони добре підходять і для цивільного населення, і для наших воїнів із ТРО, наприклад.

Мембранна куртка: як вибрати?

Мабуть, найбільш корисними в умовах війни, є трекінгове взуття. Похідні кросівки або черевики можуть використовуватись практично круглорічно та за всіх погодних умов. Взуття брендів Zamberlan, Salewa, La Sportiva, Lowa чи Scarpa можемо побачити у використанні нашими солдатами.
Разом з трекінговим взуттям варто використовувати і спеціальні шкарпетки, що мають зональну в’язку, тобто посилення на п’ятці, пальцях, що краще оберігають чутливі частини від мозолів й натирання.

Термобілизна: як вибрати? 

Добре проявляє себе у польових умовах і професійна термобілизна, особливо із натурального матеріалу – мериносової шерсті, адже вона чудово гріє, перешкоджає утворенню неприємного запаху. Не будуть зайвими у рюкзаку й інші аксесуари: рукавички, бафи, балаклави.

аутдор спорядження в умовах війни

Корисні аксесуари

Багато дрібних аксесуарів, що ми зазвичай використовуємо у своїх походах, в умовах війни перейшли в наше повсякденне життя. Частину з них ми використовуємо за прямим призначенням, деякі отримали зовсім новий застосунок. Ось лише невеликий перелік корисних аутдор-дрібничок, що можуть знадобитись за сучасних умов.

Налобний ліхтарик знайомий кожному, хто ходить в походи, лазить, сплавляється річками чи бігає. В умовах війни добре мати такий із собою постійно. В умовах світлового маскування, в години повітряної тривоги чи відсутності централізованого освітлення, такі ліхтарі допоможуть використовувати побутові задачі швидше, адже не займають руки, мають регульоване світло, легкі та негабаритні.

Грілки для рук по типу Lifesystems Reusable Hand Warmer – чудова можливість хоч трішки зігрітися, якщо не вам, то дитині чи особі старшого віку.

Гермомішки й гермочохли допоможуть зберігати резервний одяг або цінні речі сухими.

Мультиінструменти, по типу Ganzo чи Victorinox здатні вирішити силу-силенну непередбачуваних задач: порізати, відкрити, закрутити, зачистити, обстригти чи відремонтувати щось, де б ви не знаходилися.

аутдор спорядження в умовах війни

Підтримувати відчуття чистоти здатні  компактні похідні рушники та засоби гігієни.
Розпалити вогнище у сирих і вітряних умовах допоможуть спеціальні сірники Lifesystems Stormproof Matches Refill або турбозапальничка Primus PowerLighter.

Потрібним аксесуаром є і рятувальна ковдра. Поліетиленова фольга з алюмінієвим напиленням відбиває тепло власного тіла травмованих або врятованих людей, тим самим часто рятує їм життя.

І на закінчення бажаю всім нам якнайшвидшої перемоги, щоб всі ці речі разом з власниками повернулися до гір, морів та найкращих у світі сходів та заходів сонця, адже саме для цього вони і створені!

Джерело: Gorgany PRO


Читайте також:

Очистка води у похідних умовах

Related posts

Leave a Comment