Існують три основні способи перевезення туристичного спорядження на велосипеді: у звичайному наплічнику, за допомогою байкпакінгових сумок, що вішаються на раму велосипеда, та турінг – це коли на велосипед встановлюють багажники, а на багажник кріпляться баули. Про це – у матеріалі проекту Gorgany PRO.
Чітких меж серед цих методів не існує, відповідно, на одному велосипеді можна зустріти всі три способи пакування. Все залежить від унікальних умов поїздки, маршруту і досвіду туриста. Наплічник підійде на короткі дистанції, адже все спорядження вам доведеться переносити на ваших плечах. Турінг ідеально підходить на довгі автономні поїздки далеко від цивілізації з сильно навантаженим велосипедом.
(Герморюкзак Ortlieb Atrack 25 л)
Щодо байкпакінгу, то це один із головних трендів велоіндустрії. Це показує популярність хештегу у соціальних мережах, численні статті та відеоогляди, збільшення асортименту аксесуарів та вхід туристичних брендів у велоіндустрію.
Що таке байкпакінг?
Важко знайти повне визначення цього поняття, адже кожен турист вкладає свою філософію, тому поле для експериментів обмежується тільки уявою.
Якщо коротко, то Bikepacking — це вид велосипедного туризму, який поєднує в собі найкраще від звичайного пішого походу та їзди на велосипеді. Це два хобі в одному, коли ти обожнюєш кататись на велосипеді, і хочеш поїхати на дослідження гір чи лісів, взявши з собою все необхідне. Як бонус, усе спорядження легке та рівномірно розподілене на велосипеді, а ще не перенавантажує тебе.
Акцент не на використанні виключно ультралайт спорядження, скоріше на відмову від його надмірної кількості. Необхідно ретельно проаналізувати маршрут, визначити, що потрібно брати з собою, а що краще залишити вдома. Це приходить з досвідом і варто спочатку поїхати в коротку поїздку і протестувати своє спорядження.
Пройдемось детальніше по сумкам для байкпакінгу.
Підседельна сумка
Зазвичай – це сумка-баул, з одним входом, що закривається за допомогою скручування. Кріпиться до підсідельного штиря та сідла велосипеда. В основі деяких моделей підсідельних сумок лежить жорстка консоль.
Консоль кріпиться до велосипеда, а всередину вставляється сам баул. Завдяки такій конструкції баул можна швидко зняти з велосипеда або закріпити назад.
Спакувати в підседельну сумку можна, наприклад, спальний мішок, килимок, змінний одяг.
Сумка на кермо
Це може бути баул, що закривається скручуванням з обох боків. Кріпиться баул безпосередньо до керма або через платформу-тримач. Платформа зроблена для швидкого від’єднання баула від велосипеда.
Сумки-баули добре підходять на велосипеди з прямим кермом. Для велосипедів з дропбаром (від англійського dropbar) краще підійдуть сумки з вертикальним входом, адже місце між дропами обмежене ручками керма.
Сумка на кермо підійде, щоб скласти намет та одяг. Якщо це сумка з вертикальним входом, то можна покласти речі для швидкого доступу: електроніка, перекуси, мультитул, вітрозахист, гаманець. Сумки на кермі велосипеда може бути одразу дві, баул в комплекті з маленькою сумочкою для аксесуарів.
Cумка в середину рами
Встановлюється у передній трикутник рами велосипеда. Найчастіше випускають у кількох розмірах та різній формі.
В неї можна покласти: посуд, газ, пальник, горнятко.
Окрім основних сумок, куди складається більша частина спорядження, можна підібрати ще безліч маленьких сумочок:
Сумки на велосипедну вилку – найчастіше невеликого об’єму. Зазвичай кріпляться на спеціальні бонки на вилці велосипеда, або за допомогою строп та хомутів на спеціальні платформи, які теж встановлюються на вилку.
Фідбегі (від англійського feedbag), або «годівниці», – сумочки, які кріпляться за винос та кермо. Зазвичай усередині них перевозять швидкий перекус по типу горішків або фляги для пиття на ходу.
Нарамні сумки що кріпляться на верхню трубу – використовуються для зберігання набору для ремонту та дрібного спорядження або швидких перекусів.
Рекомендації з пакування
Починайте розподіл речей від важких та габаритних до легких та дрібних. Спочатку краще скласти речі не першої потреби, наприклад: спальник, намет, одяг для стоянки. Приїхали, переодяглися, а потім вже за необхідності дістали спальник. Уявіть собі ситуацію – пішов дощ, а ви спочатку дістали спальник, одяг для стоянки, потім намет, а тільки потім дощовик або мембранну куртку. Буде неприємно.
Спорядження і речі, які повинні бути практично в миттєвому доступі: аптечка, набір для ремонту, захист від дощу, горнятко, вода та перекус.
Переваги байкпакінгу
Керованість велосипеда
Завдяки вазі, розподіленій вздовж усієї рами, поведінка велосипеда практично не змінюється. Збільшення загальної маси позначається на накаті байка – велосипед відчувається як трохи важчий, але його керованість від цього майже не страждає.
У порівнянні з велосумками на багажнику, ви можете закладати крутіші повороти та простіше долати перешкоди. Переднє колесо не намагається задертися вгору під час підйомів, як у випадку з велоштанами. Найбільш повно ці переваги розкриваються на бездоріжжі або в горах, де проходження маршруту потребує технічного та чуйного керування велосипедом.
Для багатьох райдерів можливість зберегти ходові якості велосипеда незмінними стає головним аргументом на користь байкпакінгу. Адже він дозволяє не просто крутити педалі з пункту А до пункту Б, а й отримувати більше задоволення від їзди на байку.
На відміну від традиційних велорюкзаків та бічних сумок, байкпакінгові сумки не випирають в сторони від велосипеда збільшуючи габарити, а розміщуються всередині рами, та часто повторюють її форму. Тому повітряні потоки майже не сповільнюють рух. Отже, краща аеродинаміка помітно заощаджує сили велосипедиста на протяжних, переважно рівнинних маршрутах та їзді проти вітру.
Функціональність
Байкпакінговий комплект легко підлаштовувати під потреби конкретного маршруту: похід вихідного дня, протяжний веломарафон, 2-тижневий велопохід або просто щоденні поїздки по місту. Залежно від кількості спорядження та запасів потрібно просто прибирати чи додавати сумки.
Подібну варіативність використання мають лише класичні бічні велосумки на багажник. А ось «велоштани» будуть комфортними тільки під конкретний обсяг спорядження. Більшість байкпакінгових сумок однаково зручно використовувати у місті.
(Велосипед 28″ Cannondale Topstone, Велошолом POC, Рюкзак Osprey Radial)
У щоденних поїздках в сумочці фідбегу можна возити термочашку з ранковою кавою або об’єктив від фотоапарата. Замість рюкзака можна вчепити багажник із класичним баулом від Ortlieb і безпечно перевозити ноутбук та ланч. Німецький бренд Ortlieb має в своєму асортименті спеціальні органайзери, щоб ноутбук комфортно розмістився всередині сумки:
Недоліки байкпакінгу
Сумки складніше пакувати та розпаковувати
Потрібно вчитися правильно укладати будь-який рюкзак і туристичний, і велоштани. Укладання сумок — це навик, що приходить та формується після пари велопоходів вихідного дня. Потрібно добре підійти до планування маршруту та не брати нічого лишнього.
Але слід зауважити, що ця проблема може виникнути і у власників баулів. Тут все залежить від того, як ви запакуєте своє спорядження. На маршруті необхідно не так багато речей – фляга, перекус і куртка. Для них у байкпакінгу передбачені окремі сумки та зовнішні кріплення.
Фляга та перекус їдуть у фляготримачах та фідбегах, або нарамній сумці. Куртку і кофту можна засунути під еластичні сітки, які зазвичай є на баулах. А якщо щось не влізе, завжди можна скористатись поясною сумкою. Поясна сумка набагато комфортніша за звичайний наплічник, та й плечі вона не натирає.
Комбінування класичних сумок-баулів та досвід допоможуть нівелювати всі недоліки та отримати ідеальний набір спорядження, який буде підходити саме вам.
У разі, коли об’єму невеликих байкпакінгових сумок стає недостатньо, можна встановити передній багажник з бічними велосумками. Найчастіше райдери замінюють громіздкі багажники на більш легкі та компактні міні-багажники з невеликими бічними велосумками.
(Гермосумка велосипедна Ortlieb Gravel-Pack 12.5 л)
Комбінації сумок буде сильно змінюватись в залежності від сезону, тривалості мандрівки та компанії. Подорожувати в групі набагато веселіше, безпечніше і завжди є можливість розділити спільне спорядження. Наприклад – намет або кухню.
Вплив байкпакінгу на туристичну індустрію
(Куртка Turbat Fluger 2 Mns, Шорти Turbat Bali Mns, Килимок надувний Exped Ultra 1R Duo M)
Байкпакінг став одним із потужних тригерів для експериментів у туризмі. Сильно змінились не тільки велосипеди та аксесуари до них, а й туристичне спорядження. Зниження ваги екіпірування дозволило брати із собою нове спорядження, яке дало можливість поєднувати велосипед з іншими видами активності.
Osprey в цьому році значно розширює свою лінійку велосипедних рюкзаків під назвою Escapist, запускаючи повний набір байкпакінгу.
Не так важливо, яке спорядження ви використовуєте, головне це ті враження та досвід, які ви можете отримати від веломандрівки. Якісне спорядження створене зробити вашу подорож більш комфортною.
Читайте також:
Велосипедом Карпатами та Дністровським каньоном
Очистка води у похідних умовах