Незалежно від того, яким видам активного відпочинку ви надаєте перевагу, одним з аксесуарів, застосування якому ви точно знайдете це гермомішок – циліндричний мішок із застібкою. Найважливішою характеристикою його є те, що він виготовлений із водонепроникного матеріалу, який зберігає вміст мішка сухим. Звідси і дуже оригінальна назва: гермомішок (dry bag). Про те, яке буває гермоспорядження і як його вибирати – у матеріалі Володимира Семчія для сайту Gorgany PRO.
Ці аксесуари виготовляються з тканин різної товщини та рівня водостійкості. Деякі схожі на легку водонепроникну куртку, інші – ближчі за щільністю до пластику. Вживаючи термін гермомішок, я трохи спрощую, адже водозахищена продукція лише на ньому не обмежується. До такого типу спорядження можна віднести і рюкзаки з водостійкого матеріалу, і невеликі кейси для смартфону чи іншої електроніки. У цій статті ми розглянемо, які види гермопродукції існують та на що потрібно звернути увагу при їх виборі.
Гермочохли призначені для захисту від негативного впливу вологи негабаритного спорядження: електроніки, документів, ліків, косметики, засобів гігієни. Часто вони виготовлені з цупкого, прозорого матеріалу, що дає змогу бачити їх вміст. Ті з них, що призначені для зберігання смартфонів або планшетів, можуть мати сумісний з сенсорним екраном матеріал, щоб ви могли проводити потрібні маніпуляції, не виймаючи пристрій з чохла.
Гермомішки – вид водозахисної продукції, що використовується для зберігання і транспортування різноманітного спорядження в умовах водного чи пішого походу, тривалого перебування у кемпінгу чи висотному таборі. Гермомішки сильно відрізняються між собою розмірам, матеріалами та конструкцією. За цими ознаками їх можна умовно поділити на легкі (lightweight) та міцні (durable). Перші виготовлені з використанням дуже легких матеріалів, просочених спеціальними засобами, що не пропускають вологу (наприклад, силіконом), мають таку ж легку фурнітуру й не дуже великий об’єм. Міцні (durable) гермомішки виготовляються з щільного, довговічного матеріалу, що не потребує особливо бережного поводження, мають досить значний об’єм. Легкі гермомішки, як правило, використовуються для піших походів, де першочерговою є саме вага виробу, міцні – у водних походах, експедиціях, висотних сходженнях, що передбачають тривале перебування на одному місці.
Водозахисні речові мішки (waterproof duffle bags) – вид спорядження, що використовується для транспортування великої кількості речей. Виготовляються з надзвичайно міцних матеріалів, що здатні витримувати кількадесят кілограмів ваги. Випускаються у різних розмірах та конфігураціях. Найпоширеніший вид застосування – тривалі експедиції, зокрема висотний альпінізм. Такі сумки не завжди є на 100% герметичним, однак надають необхідний рівень захисту вашим речам в умовах підвищеної вологості або низьких температур.
Герморюкзаки використовуються для зручного перенесення вашого спорядження в умовах походу, сходження чи експедиції. Виготовлені по принципу гермомішка, їх також можна поділити на, умовно, два види: легкі та міцні. Перші можуть служити як допоміжні рюкзаки для радіальних виходів чи коротких походів, інші – як повноцінний рюкзак для пригод в місцевостях із складними кліматичними умовами. Можуть мати повну або часткову герметичність, залежно від їх конструкції, матеріалів та цілей застосування.
Гермобочки (dry barrels) – вузькоспеціалізоване водозахисне спорядження, що використовується для водних походів або спелеології. Їх перевагами є великий об’єм, зносостійкість, стала форма, що перешкоджає ймовірним пошкодженням вмісту, плавучість. Часом використовуються разом із спеціальними переносками у вигляді рюкзака, що дає змогу більш зручно транспортувати їх до місця призначення.
Матеріали
Для виготовлення гермопродукції використовують різноманітні синтетичні матеріали, що здатні тривалий час витримувати вплив води, низької або високої температури. В невеликих чохлах, як правило використовується термополіуретан (TPU) – щільний, досить надійний матеріал, часто безбарвний, щоб бачити вміст.
Для гермомішків використовується вінілові, нейлонові, поліестерові, ПВХ-матеріали. Перші з перелічених призначені для виготовлення легкої гермопродукції, призначеної для піших походів. Їх водостійкість досягається шляхом нанесення на шви та всю внутрішню поверхню силікону або схожого герметика. Перевага таких матеріалів – мала вага, відносна еластичність, що дуже цінно, коли переносиш усе спорядження на власній спині. З недоліків – не дають 100% герметичності при тривалому перебуванні у воді чи при зануренні. Для виготовлення міцних гермомішків для водних видів спорту й експедицій використовуються ПВХ – цупкий, повністю герметичний матеріал, що здатен дуже тривалий час перебувати в воді без ризику для вмісту мішка. Різна щільність ПВХ також впливає на водостійкість і термін експлуатації виробу. Так, еталонні мішки з цього матеріалу можуть мати щільність матеріалу в 500D.
Розмір
Розмір (об’єм) гермопродукції прийнято вимірювати в літрах. Мішки, об’ємом до 5 літрів найкраще підходять для зберігання ліків, засобів гігієни, електроніки чи білизни. Від 5 до 15 літрів – для змінного одягу, цінного спорядження, як от камера, електроніка, їжа. В мішки об’ємом 15 – 30 л можна помістити практично усе не габаритне спорядження для 2-3 денного походу, включно зі спальним мішком. Якщо ви маєте потребу в зберіганні більшої кількості речей (для групи, тривалої експедиції), тоді краще звернути увагу на герморюкзак або duffle bag.
Закриття
Сьогодні найактивніше використовуються три види закриття: роол-топ, зіп та водостійку блискавку. Кожен з цих видів має свої переваги й недоліки.
Найбільш поширеним з них є саме ролл-топ закриття. До його переваг можна віднести простоту використання, надійність, дешевше виготовлення, відсутність загрози поломки. З недоліків хіба що те, що такі мішки не підходять для занурення, адже на глибині під тиском поступово почнуть пропускати воду.
Зіп-закриття дуже популярне у дуже маленьких чохлах, які призначені лише для захисту вашого телефону, документів, мап чи ліків. Вони прості у використанні, дешеві, 100% водонепроникні. З недоліків – працюють надійно з продукцією невеликого об’єму, пісок і бруд можуть порушити ущільнення, часом можуть потребувати змащення.
Водонепроникні блискавки є зручними у використанні, однак не завжди на 100% надійні, особливо після тривалого використання. Можуть ламатися, чим ставлять під загрозу герметичність виробу. Є доволі дорогими, у порівнянні з іншими типами закриття. Які зіп-закриття, виробники використовують блискавки, як правило, з невеликими чохлами, по типу косметичок або аптечок.
Поради з вибору гермоспорядження
Обирайте аксесуар, який відповідатиме вашим потребам та цілям. Наприклад, компресійний гермомішок ідеально підходить для походів з рюкзаком. Великий мішок з ручкою для перенесення та щільним матеріалом є хорошим вибором для тих, хто займається водними походами, риболовлею. Герморюкзак стане незамінним аксесуаром під час сплавів, експедицій чи походів у вологих регіонах. При виборі ємності мішка, орієнтуйтесь на потенційну кількість речей, які ви плануєте зберігати в ньому. Якщо мова лише про змінний одяг та білизну, достатньо буде гермочохла об’ємом 5 – 15 л.
Зверніть увагу на деталі, які роблять аксесуар більш практичним. Форма чохла, якість пошиття, фурнітури, наявність або відсутність ручки, віконця, герметичність блискавки мають значення. Деякі виробники, наприклад, використовують тканину білого кольору з внутрішнього боку, на контрасті з яким вам буде легше ідентифікувати вміст. Зважте, чи дійсно важливою для вас є наявність віконця, блискавки або додаткової кишеньки. В поході добре працює правило: чим менше речей можуть зламатися, тим краще. Тобто, не завжди додаткова функція є перевагою. Наприклад, зламана блискавка стане загрозою для повноцінної роботи рюкзака або чохла.
Автор: Володимир Семчій
Джерело: Gorgany PRO