Деяким лікарям перед експедицією в Антарктиду видаляють апендикс. Чому?

Захід сонця над паковим льодом Антарктиди. Фото: Australian Antarctic Program


Будь-який член експедиції може вирушити на холодний континент із повним набором органів, окрім лікаря.

Якщо ви вирушаєте в експедицію на австралійські антарктичні станції на довгу холодну й ізольовану зимівку, вам доведеться подбати про багато речей. Однак якщо ви лікар, вам також доведеться залишити вдома один зі своїх органів, оскільки з ним вас просто не пустять в експедицію, пише за повідомленням Science Alert видання Фокус.

Ідеться про апендикс. По суті, апендектомія обов’язкова для всіх лікарів, які зимують на антарктичних австралійських станціях, водночас інші члени команди можуть залишатися з повним набором своїх органів.

Представники Австралійської антарктичної команди зазначають, що це пов’язано з тим, що взимку на станції перебуває тільки один лікар. Водночас евакуація на континент для отримання медичної допомоги просто неможлива, принаймні частину року.

Зазначимо, що апендицит — запалення невеликого органу, прикріпленого до товстої кишки. Як правило, це не призводить до летального результату, проте досить поширене серед людей. Наприклад, у Сполучених Штатах із цією проблемою стикаються від 5 до 9 з кожних 100 осіб. Часто апендицит трапляється раптово та супроводжується жахливим болем, а стан пацієнта може погіршитися за лічені години. Буде потрібне хірургічне втручання, перш ніж апендикс може лопнути й спричинити серйозну інфекцію, здатну перерости в потенційно смертельний перитоніт.

Більшості учасників експедиції в такій ситуації може допомогти лікар, однак якщо постраждає сам лікар, усе стане набагато складніше. Першим із подібною ситуацією зіткнувся Серж Удовиков, який у липні 1950 року опинився в самому розпалі антарктичної зими з апендицитом. На щастя, тоді австралійському військово-морському судну HMAS Australia (II) вдалося евакуювати медика, і йому надали необхідну медичну допомогу.

HMAS Australia (II), спуск корабля на воду в 1927 році. (Королівський флот Австралії)

1951 року ситуація повторилася, але лікар Отто Рек, який замінив лікаря Удовикова на антарктичній станції, виявився готовим до такої ситуації, а тому йому вдалося успішно прооперувати члена експедиції. Після цього в Австралії було встановлено вимогу про апендектомію.

Утім, інші країни не наслідували приклад Австралії, а тому у квітні 1961 року лікарю Леоніду Рогозову довелося самостійно провести операцію та видалити собі апендикс. Рогозову пощастило, вже за 2 тижні він повернувся до виконання своїх звичайних обов’язків, і прожив після цієї операції ще десятиліття. Утім, це, безумовно, не той досвід, який варто було б повторювати, а тому Австралія дотримується правила, що медики можуть вирушати в експедицію в Антарктиду лише позбувшись апендикса.


Читайте також:

Полярні зорі лікаря Дубровіна

Конкурс на участь у 29 Українській антарктичній експедиції

Related posts

Leave a Comment