В Австралії учені знайшли найбільший ударний кратер

Вульф-Крік — інший великий ударний кратер в Австралії.


Учені знайшли свідчення того, що поблизу австралійського містечка Деніліквін поховано гігантський стародавній ударний кратер. Його діаметр сягає 520 км. Якщо це дійсно так, то він є найбільшим відомим слідом від космічного зіткнення на нашій планеті. Про це повідомляє видання The Universe. Space. Tech за матеріалами Forbes.

Вчені знайшли геофізичні підтвердження того, що у південній Австралії розташований найбільший на Землі ударний кратер, який утворився внаслідок зіткнення з космічним тілом. Стаття про це опублікована в журналі Tectonophysics.

Ідею про те, що поблизу від містечка Деніліквін у місцевості, відомій як Басейн Мюррей, може ховатися стародавній кратер, висловили ще між 1995 і 2000 роками. Проте він був захований під осадовими породами завтовшки 4000 м і мав гігантські розміри, тому отримати підтвердження цих припущень виявилося не так просто.

У новій публікації наводяться дані магнітометричних досліджень, що тривали з 2015 по 2020 рік. Вони виявили під землею кілька намагнічених концентричних кіл, діаметр найбільшого з яких складає 520 км. Їх перетинають численні аномалії, що ідуть від центру до країв.

За словами науковців, така намагніченість виникає під дією надзвичайно високих температур і тиску під час зіткнення із космічним тілом. Це підтверджує, що Деніліквін — дійсно ударний кратер. Вченим вдалося відшукати й підняття в центрі кратера, що є характерною ознакою подібних утворень на Місяці та Марсі.

Попри все це, вчені не поспішають робити остаточні висновки щодо знайденої геологічної формації. Остаточно підтвердити, що це — саме ударний кратер, можуть лише зразки порід, що заховані під кілометрами відкладень.

Підземні структури біля Деніліквін
Підземні структури біля містечка Деніліквін. Джерело: www.forbes.com

Виходячи з їхньої товщини, вчені припускають, що утворитися кратер міг приблизно 440-500 млн років тому і, можливо, саме цей удар став причиною масового вимирання в ордовицькому періоді. Крім того, Деніліквін дійсно може виявитися найбільшим ударним кратером на нашій планеті.

Наразі найбільшою вважається формація Вредефорт у Південній Африці. Вона має діаметр близько 300 км. Ще один можливий ударний кратер, можливо, ховається під кригою Антарктиди. Його діаметр теж може складати близько 500 км, однак щось дізнатися про нього ще складніше, ніж про Деніліквін.

Загалом на Землі відкрито близько 200 ударних кратерів, однак їхній розподіл украй нерівномірний. Попри те, що вік нашої планети складає 4,5 млрд років, переважна більшість слідів зіткнення молодше за 200 млн років, а кратери розміром менше 5 км взагалі зустрічаються вкрай рідко. Причинами цього є водно-вітрова ерозія та рух літосферних плит. І якщо перша відповідальна переважно за те, що швидко стирає величезну кількість малих кратерів, то другий здатен знищити навіть ті, розмір яких вимірюється сотнями кілометрів.

Саме тому вчені уважно вивчають стародавні кратони — ділянки земної кори, що протягом сотень мільйонів років уникали руйнування чи зминання утворенням гір. Саме до них належать Скандинавія, Південна Африка та більша частина Австралії.


Читайте також:

NASA запустить тренувальну місію з порятунку Землі від зіткнення з астероїдом 

Загадкові кратери на Ямалі непокоять вчених

Related posts

Leave a Comment