Криголам «Ноосфера» біля берегів Антарктиди

Маловідомі факти про український науково-дослідницький корабель «Ноосфера» і чудові фото з Антарктики поширює фб-сторінка НАНЦ.

  1. Криголам спускала на воду сама ЇЇ Величність Єлизавета ІІ на День Антарктиди – 1 грудня 1990 року. Адже раніше це було королівське дослідницьке судно Великої Британії «Джеймс Кларк Росс». З 2021 року воно належить Україні та має назву «Ноосфера».
  2. Саме цей криголам доправив до станції першу частину першої Української антарктичної експедиції наприкінці листопада 1995 року. Упродовж двох місяців наші полярники переймали справи у британців, а 6 лютого 1996 року відбулася урочиста передача станції «Фарадей», що була названа «Академік Вернадський».
  3. «Ноосфера» стала першим українським судном, обладнаним системою динамічного позиціонування. Вона дозволяє без використання якорів годинами утримувати криголам в одній точці з відхиленням на кілька сантиметрів. Завдяки цьому, приміром, можна дуже точно фіксувати місця відбору зразків.
  4. Серед варіантів перейменування «Джеймса Кларка Росса» після прибуття в Україну були:

– «Залізопуз» – за мотивами романів Джоан Роулінг. Це дракон, який живе в Україні і є найбільшим з усіх драконів.

– «Рутенія» – так називали території праукраїнців давньої Русі.

  1. У перший антарктичний сезон «Ноосфера» виходила з порту приписки – Одеси 28 січня 2022 року, фактично за місяць до початку повномасштабної війни. Коли судно проходило Босфор, капітан Павло Панасюк бачив російські військові кораблі, які саме заходили в Чорне море.

“Мріємо, щоб наша «Ноосфера» знову повернулася в Одесу, а дорогою ще зайшла в гості в Севастополь. Пишаємося тим, що нині криголам працює в Антарктиці вже третій сезон”, – йдеться в дописі НАНЦ.

Фото Сергія Глотова


Читайте також:

Два роки тому криголам «Ноосфера» вирушив у перший рейс під українським прапором

Криголам «Ноосфера» прибув до станції «Академік Вернадський»

Криголам «Ноосфера» дістався польської антарктичної станції ім. Генрика Арцтовського

Криголам «Ноосфера» розпочав тертій антарктичний сезон

Криголам «Ноосфера» відповідає вимогам міжнародних кодексів та конвенцій

Related posts

Leave a Comment