Два роки тому криголам «Ноосфера» вирушив у перший рейс під українським прапором

28 січня 2022 року флагман українського науково-дослідного флоту – криголам «Ноосфера» вперше вирушив з Одеси в Антарктику під синьо-жовтим прапором, нагадує фб-сторінка НАНЦ. Після 20-річної перерви українські полярники змогли діставатися станції «Академік Вернадський» на власному кораблі. Також перед нами відкрилися нові можливості з дослідження Південного океану та міжнародної співпраці.

«Ноосфера» відходила від тоді ще цілого і працюючого морського вокзалу. Її червоний силует було гарно видно з Потьомкінських сходів.

На борту судна, крім цілорічного запасу продуктів, ліків та інших потрібних полярникам речей, було багато вантажів для модернізації станції. А ще – українські смаколики, книги, подарунки від дітей та навіть інсталяція «Дім. Спогади».

Капітаном першого рейсу став Павло Панасюк, а його консультантом – досвідчений британський капітан Саймон Воллес.

Підготувати криголам до виходу вдалося за рекордні 4 місяці від його прибуття в Одесу. Тоді над Україною вже була загроза повномасштабної війни, тож все робили дуже швидко.

«Ми ще не зовсім вірили в повномасштабне вторгнення росії, але про всяк випадок хотіли перестрахуватися і вивести судно з акваторії Чорного моря, де воно стало б легкою мішенню. Вже коли «Ноосфера» проходила Босфор, капітан рапортував, що вони бачили, як в Чорне море заходили 6 військових російських кораблів», – згадує директор НАНЦ Євген Дикий.

This slideshow requires JavaScript.

Сама звістка про початок повномасштабної війни застала команду криголама після перетину екватора. Ще 22 лютого на судні було свято і посвята в моряки, а 24 все змінилося: дізнавшись про події в Україні, екіпаж став серйозний і замкнутий. Але всі розуміли, що мають продовжувати місію, адже від них залежить доля людей на українській антарктичній станції.

Попри всі складнощі, «Ноосфера» успішно провела перший антарктичний сезон. Крім ротації українських полярників, судно забезпечило перезмінку польської антарктичної експедиції (яка відправила зафрахтований російський корабель у відомому напрямку) та виконало частину запланованих наукових програм.

З грудня 2022-го до квітня 2023 року відбувся другий антарктичний сезон «Ноосфери», а нині триває вже третій. Ці сезони теж спільні українсько-польські.

У грудні криголам забезпечив доставку вантажів та науковців на станцію ім. Г.Арцтовського, а також сезонної експедиції – на «Академік Вернадський». Нещодавно корабель прибув у Чилі, де готується до нового антарктичного рейсу.

Окрім логістики, судно також допомагає у проведенні досліджень Південного океану.

Доки в Україні триває повномасштабна війна, «Ноосфера» не повертається в порт приписки Одесу, а між антарктичними сезонами перебуває в Кейптауні (ПАР).

Пишаємося нашим флагманом і його командою. Бажаємо їм попутного вітру і щасливого повернення в Україну після Перемоги, йдеться у дописі НАНЦ.


Читайте також:

Криголам «Ноосфера» прибув до станції «Академік Вернадський»

Криголам «Ноосфера» дістався польської антарктичної станції ім. Генрика Арцтовського

Криголам «Ноосфера» розпочав тертій антарктичний сезон

Криголам «Ноосфера» відповідає вимогам міжнародних кодексів та конвенцій

47-ма польська антарктична експедиція на борту українського криголама «Ноосфера» (фото)

«Ноосфера» готується до переходу в Антарктику

Дослідницький криголам «Ноосфера» вирушив в Антарктику

Українські наукові кораблі одержали нові назви – «Ноосфера» та «Борис Александров»

Related posts

Leave a Comment