Президент Володимир Зеленський оглянув придбаний коштом держави науково-дослідний криголам, який дозволить нашим вченим повернутися до вивчення Світового океану та значно покращить логістику української антарктичної станції “Академік Вернадський”. Візит президента відбувся учора, 29 жовтня, повідомляє сайт НАНЦ.
Криголам, який раніше використовувався Британською антарктичною службою, мав назву «James Clark Ross». 19 серпня цього року легендарне судно придбала Україна, а 5 жовтня воно прибуло в Одесу. Учора ж український криголам отримав нову назву – «Ноосфера». Вона є символічною, адже цей термін походить з праць Володимира Вернадського, на честь якого названо українську антарктичну станцію. Тож тепер назви криголама та станції логічно доповнюються. Ноосфера означає сферу взаємодії суспільства та природи.
На борту криголама Володимир Зеленський оглянув лабораторію, кают-компанію, капітанський місток та житлові приміщення.
Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий продемонстрував Главі держави зразки устаткування для океанографічних досліджень. Криголам оснащений вісьмома спеціалізованими лабораторіями та пристосуваннями для відбору проб з глибини до 8 км. Тож відтепер українським дослідникам будуть доступні майже 90% дна Світового океану.
Глава держави розповів, що розроблятиметься масштабна програма з відродження науково-дослідного флоту України. “Сьогодні було лише представлено початок цієї програми, пов’язаної з судноплавством. Багато кроків і багато бажань. Головне, що від слів ми переходимо до конкретних справ”, – зазначив Президент.
Очільник 26-ї УАЕ Богдан Гаврилюк в режимі відео-конференції зауважив, що придбання криголама є важливою подією для відродження українського наукового флоту. “20 років тому я йшов до Антарктиди ще на українському судні “Горизонт”, але назад вже вертався на чужому. І так – на чужих – ходив наступні 20 років. Цього року я, як виявилося, пішов до Антарктиди під чужим прапором, а повертатимусь додому знову на українському судні, на “Ноосфері”, – наголосив він.
Володимир Зеленський також поспілкувався з полярниками – учасниками 25-ї УАЕ. Керівник цієї експедиції Юрій Отруба звернувся до Президента з проханням сприяти продовженню дії цільової науково-технічної програми проведення досліджень в Антарктиці до 2030 року. “Кілька років тому у нас значно збільшилося фінансування антарктичного центру. Якщо ми будемо тримати його на такому рівні, ми зможемо багато чого домогтися в плані наукових досягнень і модернізації станції”, – наголосив Юрій Отруба.
Найближчим часом криголам проходитиме необхідні процедури оформлення та техобслуговування, після чого планується його перший рейс на станцію “Академік Вернадський” з новою назвою та під українським прапором.
Крім того, президент Зеленський ознайомився з можливостями науково-дослідного судна «Борис Александров», яке використовуватиметься для моніторингу дна Чорного моря та збирання екологічних даних. Судно, яке раніше мало назву «Бельгіка», Україна отримала в подарунок від Бельгії.
Колишня «Бельгіка» була флагманом бельгійської науки і використовувалася для екологічного моніторингу в регіоні північно-східної Атлантики. Потім було побудоване нове дослідницьке судно із аналогічною назвою. Тоді Уряд Бельгії вирішив передати попереднє повністю функціональне судно Українському науковому центру екології моря задля посилення екологічного моніторингу Чорного моря, оскільки Україна на той момент не мала відповідного судна.
Нині країни Чорноморського басейну проводять спільні заходи задля збереження його екологічної цілісності шляхом покращення моніторингу та застосування природоохоронних нормативних документів. Їм також надають підтримку різні країни, які знаходяться далеко від Чорного моря, включаючи Бельгію, яка 13 вересня передала «Бельгіку» Україні заради посилення її можливостей проводити моніторинг, повідомляє фб-сторінка Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Судно прибуло до своєї нової домівки в одеському порту 21 жовтня.
Корабель названий на честь відомого українського морського біолога та директора Інституту морської біології Бориса Александрова. Він трагічно загинув у нищівній пожежі, що сталася в одеському коледжі у грудні 2019 року.