Крим, який ми любили – 2

Незаконне будівництво в Місхорському парку. Кран «Консолі» нависає над заповідними деревами. 2013 рік. Фото Олега Листопада


 

Як російські окупанти нищать природу нашого півострова

Руйнування і загарбництво – ключові визначення російської окупації для природи Криму. Знищуються як наукові установи – Ялтинський та Кримський природні заповідники, так і перетворені на військові полігони Опукський заповідник та Караларський регіональний ландшафтний парк. А парки Південного берега Криму, що мають світове значення, забудовуються висотками, котеджами та елітними готелями. Ця стаття Олега Листопада у газеті “Світ” – ще один доказ екоциду в Криму.

ВИКРЕСЛЕНІ З РЕЄСТРУ

Заповідник «Мис Мартьян» розташований поруч із Нікітським ботанічним садом. Свого часу деякі українські чиновники використовували його як дачу. Природоохоронці намагалися навести там лад, надати заповіднику статусу окремої юридичної особи та розширити територію. Боротьба була в розпалі, коли відбулася окупація Криму. Зайди не лише не вирішили застарілі проблеми «Мису Мартьян», а й значно погіршили ситуацію.

4 серпня 2015 року розпорядженням т.з. Ради міністрів Криму заповідник перетворений на «природний парк регіонального значення» (відповідає нашому регіональному ландшафтному парку). Тобто окупанти опустили «Мис Мартьян» мінімум на два щаблі в рейтингу суворості охоронного режиму і заповідного статусу. Що там зараз відбувається – невідомо.

Втім, «Мису Мартьян» ще пощастило. Дві заповідні території окремими рішеннями «Ради міністрів» Криму були ліквідовані взагалі. Розпорядженням окупаційної влади від 12 грудня 2018 р. №1571-р.100 з переліку особливо охоронюваних територій Криму вилучені заказник «Південнобережні дубрави» (10,8 га) та парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Малий Лівадійський парк» (9,6 га). Але і це не все.

«У Криму представлені всі, крім біосферних заповідників, категорії природно-заповідного фонду України. Деяких немає в аналогічному законодавстві РФ. Наприклад, заповідних урочищ. За режимом охорони вони прирівняні до природних заповідників. Ці «некондиційні» для РФ заповідні території окупаційна влада або перевела в іншу, нижчу за суворістю охорони, категорію, або взагалі позбавила охоронного статусу», – говорить еколог Олексій Василюк. Він у складі групи дослідників з неурядовою організацією «Крим-SOS» збирав і аналізував дані про екоцид, який проводить окупаційна влада.

Детальний аналіз втрат ще попереду. Але вже очевидно, що вони значні. За офіційною статистикою «Ради міністрів» Криму, частка заповідності півострова становить 5,3% (139 041 га), тоді як в офіційній українській статистиці фігурують 8,41% (майже 220 тис. га).

ДІАМАНТИ, ВИЛАМАНІ З КОРОНИ

Місхорський парк на Південному березі Криму біля селища Кореїз – один з моїх найулюбленіших у короні діамантів садово-паркового мистецтва Кримського узбережжя. Я потрапив сюди вперше ще дитиною – батьки за рекомендаціями лікарів привезли на ПБК рятувати від астми. Як же я був шокований, коли через багато років 2013-го побачив серед пальм, кипарисів та кедрів будівельний паркан, за яким – перші поверхи майбутньої висотки. Але особливо розглянути не вдалося – за спиною засигналив бетоновоз, що сунув, ламаючи гілки, парковою алеєю. Згодом з оглядового майданчика над Кореїзом я роздивився на підйомному крані над будівництвом напис «Consol».

Як виявилося, зводити багатоквартирний житловий будинок у Масандрівському парку намагається афілійована з торговим домом «Океан» компанія «Консоль-строй ЛТД».

Ділянку площею 1195 кв. метрів на території Місхорського парку (має статус парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення) «Океан» отримав незаконно. Відповідні документи – рішення Кореїзької селищної ради та договір 49-річної оренди землі – були визнані недійсними українськими судами, зокрема Вищим господарським. А дозвіл на будівництво, виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в квітні 2008 року, скасований Окружним адміністративним судом АР Крим ще в червні 2012-го.

Також з’ясувалося, що засновником фірми «Консоль» є Володимир Константинов – у доокупаційному Криму голова ВР автономії. А серед засновників «Океану» знайшлося ім’я дочки Константинова.

Попри рішення судів, будівництво тихцем продовжувалося. Але після Революції гідності забудовники зрозуміли, що їх таки можуть вигнати з парку – високі покровителі з Києва, які заплющували очі на «витівки» Константинова, повтікали до Росії або інших країн.

Переконаний, що індульгенція на подальшу забудову «Масандрівського», як і прощення мільярдних боргів російським банкам, була в пакеті тих 30 срібняків, які Константинов отримав за зраду України й перехід на бік окупантів. Зараз він очолює «Верховну Раду» окупованого Криму, а дім у Масандрівському парку виріс на багато поверхів і бридотно стирчить на тлі яскравої зелені рідкісних дерев і кущів.

Незаконне будівництво в Місхорському парку. 2018 рік. Фото з мережі інтернет

«Прокурор» Криму Наталя Поклонська намагалася зупинити будівництво. Але спіймала облизня. 26 грудня 2017 року «Арбітражний суд Республіки Крим» задовольнив позов Торгового дому «Океан» до адміністрації Ялти і зобов’язав останню укласти з «Океаном» договір оренди ділянки площею 1195 кв. метрів у Місхорському парку.

Ще більшою бідою окупація обернулася для Фороського парку. За інформацією представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, у заповідній зоні парку окупанти планують спорудити 90 об’єктів, включаючи два готельні корпуси, 11 гостьових вілл, яхт-клуб, дайвінг-центр, багаторівневий паркінг, три гуртожитки, медцентр, службовий готель та спорткомплекс із ковзанкою. Громадськість також виявила великий котлован на ділянці, не заявленій під будівництво, та вирубану алею червонокнижної фісташки.

«За фактами руйнування і привласнення території та майна Фороського парку ми порушили кримінальну справу», – говорить начальник управління прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Сергій Турчин.

Що буде з іншими парками, зокрема, Масандрівським, Лівадійським, Воронцовським? Теж підуть під забудову чи як винзавод «Масандра» будуть приватизовані? Що буде із заповідниками, заказниками, пам’ятками природи? Та все що завгодно, при такому веденні справ окупантами.

ЗЛОЧИНЦІ БУДУТЬ ПОКАРАНІ

«Ми розпочали кримінальне провадження за пошкодження територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Зокрема, Кримського природного заповідника та його орнітологічної філії «Лебедині острови», заповідників Ялтинського гірсько-лісового, «Мис Мартьян», Опукського. Провадження відкрите за умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об’єктів природно-заповідного фонду», – повідомив Сергій Турчин.

На місці цінних природних територій Криму Росія створила військові полігони, зокрема, Караларський, «Опук» та «Чауда». Це чи не останні місця, де в Україні зустрічались рідкісні птахи степової зони – степовий журавель, дрохва, лежень і дерихвіст лучний. «Ці великі безлюдні площі степових ландшафтів були фактично єдиним місцем в Україні, де ці види могли спокійно гніздуватися. А дрохви тут утворювали скупчення на зимівлі.

При проведенні військових навчань навіть на відстані 5-10 кілометрів гніздування цих видів уявити неможливо. Всі названі птахи занесені до Червоної книги України та охороняються Бернською конвенцією на європейському рівні», – говорить Олексій Василюк.

За словами прокурора Сергія Турчина, виявляти, фіксувати та оцінювати факти порушення природоохоронного законодавства в Криму доволі складно. Немає доступу до місця події, не можна порахувати кількість зрубаних дерев, поміряти діаметри тощо. Не можна оцінити обсяги незаконного видобутку корисних копалин. Доводиться користуватися даними відкритих джерел, інформацією громадських організацій, представництва Президента України в АР Крим та дистанційними методами.

«Намагаємося оцінити збитки. Нами відкрито 10 кримінальних проваджень. Зокрема, за порушення правил екобезпеки при будівництві Кримського мосту, незаконну вирубку дерев при прокладанні траси «Таврида» тощо. Шукаємо можливість надати експертам додаткові матеріали.

У полі нашого зору й корисні копалини. Зокрема, незаконний видобуток піску в Каркінітській та Джарилгацькій затоках. Збираємо доказову базу щодо неправомірного заволодіння окупантами майном Чорноморнафтогазу – свердловинами, плавзасобами, житловими приміщеннями. По «Титану» (хімкомбінат у Північному Криму, який спричинив масштабне забруднення території 2018 року. – авт.) призначені експертизи.

Використовуємо супутниковий моніторинг. Звертаємося до держустанов, які мають такі можливості. Створено робочу групу разом із Міндовкілля. Очікуємо ухвалення нового законодавства щодо надр. Це дасть нам нові інструменти. Зокрема, на основі цього закону будуть розроблені методики розрахунку збитків», – говорить Сергій Турчин.

Єдиний спосіб урятувати природу Криму – звільнення півострова від окупантів. Але вже зараз було б непогано підготувати відповідні скарги в усі міжнародні екологічні органи та організації – ЮНЕП, ЮНЕСКО, Екологічну комісію ЄС. Сподіваюся, спільна робоча група прокуратури АР Крим та Міндовкілля, про створення якої повідомив Сергій Турчин, зуміє це зробити вже найближчим часом.

Олег Листопад

Джерело: газета “Світ”, № 33-34, вересень 2021 р.

Читайте також: Крим, який ми любили

Related posts

Leave a Comment