Під кригою Антарктиди ховаються сотні вулканів

Гора Еребус. Фото з Вікіпедії


Антарктида найбільш відома у світі своїми льодами та снігом, проте під її морозним фасадом насправді ховаються сотні вулканів. Фактично, під західним крижаним щитом континенту знаходиться те, що вважається найбільшим вулканічним регіоном на планеті, зі 138 вулканами. Причому, 91 з цих вулканів було вперше виявлено менш ніж 10 років тому, у 2017 році, пише Фокус із посиланням на Live Science. Відповідне дослідження опублікував журнал Geological Society.

Попри велику кількість вулканів на крижаному континенті, вони все ще залишаються мало вивченими. Антарктичні вулкани являють собою поверхневий вираз нагрітого матеріалу, що залишає надра Землі, проте вчені досі не можуть з упевненістю сказати, наскільки активними вони є.

Офіційно лише два вулкани на крижаному континенті сьогодні класифікуються як активні:

  • острів Десепшн — підковоподібний масив суші на північ від материка;
  • гора Еребус — найвища вершина на континенті (3 794 метри).

За словами наукового співробітника Земної обсерваторії Ламонті-Доерті при Колумбійському університеті в Нью-Йорку Конора Бекона, Еребус безперервно вивергається щонайменше з 1972 року. Відтоді вчені спостерігають, як вулкан випускає шлейфи газу і пари, а часом також викидає каміння. Особливістю цього вулкана вважається стійке лавове озеро, яке займає один із кратерів на вершині гори, де на поверхні розташований розплавлений матеріал. Насправді такі випадки доволі рідкісні, оскільки для того, щоб поверхня ніколи не замерзла, необхідне дотримання деяких дуже специфічних умов. Острів Депеш, навпаки, являє собою кальдеру вулкана, що діє, який востаннє вивергався 1970 року.

Науковці зазначають, що попри лише два вулкани, які діють в Антарктиді, її поверхня усіяна фумаролами — вулканічними жерлами, що виділяють гази та пари в повітря. Вчені вважають, що накопичення цих газів може призвести до утворення відкладень, відомих як фумаролові крижані вежі заввишки близько 3 метрів.

Науковці постійно слідкують за антарктичними вулканами за допомогою різноманітних інструментів, однак визнають, що передбачити виверження будь-якого з них є надзвичайно складним завданням. За словами Бекона, лише на горі Еребус та острові Десепшн є невелика кількість приладів постійного моніторингу, решта вулканів поки що залишаються без належної уваги дослідників.


Читайте також:

Ланцюг підводних вулканів у Південному океані може впливати на танення антарктичних льодовиків

На дні океану вчені знайшли майже 19 тисяч давніх вулканів 

Вулкани на Землі та на інших планетах

 

Related posts

Leave a Comment