Пінгвіни мігрують все далі на південь

Цього сезону (вересень-квітень) українські полярники нарахували рекордну кількість субантарктичних пінгвінів на острові Галіндез, де розташована українська антарктична станція «Академік Вернадський», повідомляє фб-сторінка НАНЦ. Про що це свідчить?

Потепління та зменшення площі морського льоду в Антарктиці призводить до міграції тварин, які захоплюють нові, раніше не заселені певними видами території. Наприклад, до 2007 року субантарктичні пінгвіни взагалі не гніздували біля станції «Академік Вернадський». Головною причиною цього вчені вважали пізнє розмерзання вод навколо острова Галіндез. Раніше морози в цій місцевості доходили до позначки -20 С⁰ і нижче. Через наявність криги пінгвіни не могли ефективно полювати і обирали території північніше, де вона не застоювалася.

У зв’язку з потеплінням у цьому районі західного узбережжя Антарктичного півострова субантарктичні пінгвіни рушили на південь. Перші їхні гнізда з’явилися 2007 р. на мисі Марина-Пойнт поблизу української станції. Вже 2020 року кількість субантарктичних пінгвінів на острові становила 3,5 тисяч, а 2024 року зросла вдвічі й перетнула позначку в 7 тисяч.

Враховуючи, що нині українські експедиції мають 14 учасників, то виходить по 500 пінгвінів одного полярника чи полярницю.

Загалом цього сезону українські біологи нарахували в районі станції:

  • 9 колоній теплолюбних субантарктичних пінгвінів з загальною кількістю 35 тис.
  • 3 колонії холоднолюбних пінгвінів Аделі з загальною кількістю до 5 тис
  • трохи більше 50 особин антарктичних пінгвінів, які полюбляють транзитну зону між Субантарктикою та Антарктикою

Чому важливо досліджувати динаміку зміни у популяціях пінгвінів?

  • Це очевидна ознака зміни клімату в Антарктиці.
  • Пінгвіни активно “удобрюють” крижаний континент своїм послідом, створюючи ґрунт для антарктичної рослинності.
  • Слідом за пінгвінами в бік Полярного кола просуваються і хижаки: морські леопарди та поморники (скуа).

Субантарктичні пінгвіни припливають на острів Галіндез на шлюбний сезон у вересні-жовтні (це антарктична весна). Тут вони збираються у пари, будуть гнізда, відкладають яйця, виводять та вирощують пташенят. На антарктичну зиму пінгвіни залишають околиці станції «Академік Вернадський», відпливаючи туди, де є відкрита вода.

За інформацією Вадима Ткаченка та Івана Парнікози.

Фото пінгвінів – Сергія Глотова та Анни Торгоненко.

Related posts

Leave a Comment