Рівно 25 років тому, 20 липня 1995 р., у Лондоні міністр закордонних справ Великої Британії Девід Девіс та посол України Сергій Комісаренко обмінялися дипломатичними нотами про передачу Україні антарктичної станції «Фарадей». Від цього дня починається відлік антарктичної історії незалежної України, йдеться у повідомленні НАНЦ.
«День підписання меморандуму вважаю однією з поворотних дат для української науки. Можна сказати, що саме в цей день почало відкриватися унікальне вікно можливостей, завдяки якому українські вчені можуть брати участь у наукових дослідженнях світового значення, у міжнародних проєктах та консорціумах, не емігруючи з Батьківщини. У цей по-справжньому святковий день вітаю всіх українських полярників і особливо тих, хто зараз працює на станції «Академік Вернадський», – учасників 25-ої Української антарктичної експедиції», – говорить директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.
Нагадаємо, що 25 років тому уряд Великої Британії передав Україні антарктичну станцію «Фарадей» безоплатно, разом з науковим обладнанням.
Цій події передувала велика дипломатична робота, яку майстерно провів перший посол незалежної України у Великій Британії, академік Сергій Комісаренко, котрого відтак називають «хрещеним батьком» станції «Академік Вернадський».
«Україна з 1950-х років брала участь в освоєнні та дослідження Антарктиди у складі радянських антарктичних експедицій. Проте коли СРСР розпався, Росія оголосила себе його правонаступницею і відмовилася передати Україні одну з близько десяти радянських станцій», – розповідає Сергій Комісаренко.
У 1992-1993 роках Британія вирішила продати одну зі своїх перших станцій, яка існувала на острові Галіндез з 1940-х років, – «Фарадей». Цією науковою базою цікавилося кілька країн, зокрема Південна Корея. «Я написав листи у всі впливові державні інституції України з тим, що варто придбати станцію на цьому перспективному континенті. Та водночас, розуміючи проблеми з українським бюджетом, я почав під час зустрічей з міністром закордонних справ Девідом Девісом, з яким був добре знайомий, наполегливо проводити думку про те, чи могла би Велика Британія допомогти молодій країні з придбанням станції «Фарадей», – пригадує Сергій Комісаренко. За його словами, ставлення британського істеблішменту до України було дуже позитивним, і Лондон почав розглядати таку можливість.
Велика Британія хотіла, щоб наступний власник станції мав достатній науковий потенціал для того, щоб продовжувати розпочаті на «Фарадеї» наукові дослідження. Саме тому остаточному рішенню щодо долі станції передувала поїздка делегацій Британської антарктичної служби в Україну, знайомство з фахівцями з інститутів НАНУ в Києві та Харкові.
Ця умова лягла в основу меморандуму про взаєморозуміння, який підписали 20 липня 1995 року керівник новоствореного антарктичного центру України, академік Петро Гожик та директор BAS Бері Хейвуд. Плідна співпраця між НАНЦ і BAS триває понині. Українські вчені продовжують низку наукових досліджень, розпочатих британськими колегами. Так, ні на день не переривалися гідрометеорологічні дослідження, розпочаті на станції в 1947 році. Також українські вчені продовжують вивчати озонову діру – явище, яке у 1980-х роках першими у світі відкрили британці саме на станції «Фарадей».
Меморандум про співпрацю між Антарктичним центром України та BAS було підписано в один день з меморандумом про безоплатну передачу станції «Фарадей» Україні.
28 листопада 1995 року на острів Галіндез прибула Перша українська антарктична експедиція на чолі з Геннадієм Міліневським, яка майже три місяці працювала разом з британськими колегами, вивчаючи станцію та переймаючи досвід. 6 лютого 1996 року над станцією було піднято Державний прапор України, і саме від цього дня почався відлік української історії станції, яку назвали на честь видатного вченого, засновника Української академії наук Володимира Вернадського, йдеться у повідомленні НАНЦ.
Фото з архіву НАНЦ: Надзвичайний і повноважний посол України у Великій Британії Сергій Комісаренко (ліворуч) та міністр закордонних справ Великої Британії Девід Девіс підписують Меморандум про передачу станції «Фарадей» Україні. 20 липня 1995 р.