Про походи в зимові гори


Тривалий час на ресурсі Gorgany Pro накопичувалися матеріали та досвід на зимову тематику. Отже, прийшов час статті, яка б зібрала всі найкращі матеріали в одному місці. Це допоможе і початківцям, які потребують різносторонньої інформації про гори, і тим хто часто ходить в зимові походи, адже чимало з наших статей написані дуже досвідченими авторами і повірте, там є чим здивувати, навіть, якщо ви далеко не початківець. 

Велика зимова стаття

Отже, розпочнемо з того, що визначимо рамки в яких зібрано матеріали. Це здебільшого українські або ближні Карпати в той час коли вони знаходяться під сніговим покривом. Чому так?

Сніг змінює все. Ваш темп, терморегуляцію, способи пересування, тактику підбору місць для ночівель, правильний розрахунок часу на маршрут з огляду на погоду та світловий день та чимало інших змінних, і їх повірте, вистачає. Враховуйте те, що постійний сніговий покрив в Карпатах це не тільки зима, а добрий відрізок часу з листопада по квітень, а на високогір’ї, і довший час.

Філософія тепла: як якісно та ефективно утеплитися?

Початківцям

Варто починати з малого. Якщо ви ще не були у зимових горах, то найкращим тренажером буде невеликий одноденний маршрут до 10 кілометрів, та без виходу в зону високогір’я. Обов’язково перевірити погоду перед виходом на маршрут – бо повірте, повертатися назад, у завірюсі, без можливості руху по власним слідам, дуже сумнівне задоволення. Втім, якщо правильно обрати маршрут та подбати про всі необхідні дрібниці та гарну компанію – це чудова можливість провести час разом.

Одноденна зимова мандрівка в гори: що брати з собою?

Як одягнутися? Існує безліч комбінацій, з досвідом кожен мандрівник підбирає свій ідеальний комплект. Якщо ж ви тільки починаєте – відштовхуйтеся від тришарової концепції одягу. Вона дуже проста та універсальна: перший шар (термобілизна) – виводить вологу на наступний, середній (утеплюючий) – зберігає тепло та виводить пару від тіла далі. І нарешті, останній третій шар – випускає пар назовні та захищає від вітру та атмосферних опадів.

Забагато утеплення при активному русі, це такий же шлях до замерзання, як і замало утеплення.

Тришарова концепція одягу

Зимові дрібниці зовсім не дрібниці. Якщо ви ще не ходили в зимові гори, в першу чергу, варто дізнатися про ті, речі, які досвідчені мандрівники за замовчуванням беруть з собою. Чимало з них не тільки про комфорт, але і про вашу здатність рухатися далі, затрачаючи при цьому меншу кількість енергії.

Врахуйте кілька простих правил:

Світловий день – дуже короткий.

Електроніка розряджається швидше – завжди майте запас енергії.

Вітер не ваш друг – захищайте всі ділянки тіла, включно з обличчям та руками.

Окуляри або лижна маска це те про що ви в жодному разі не пошкодуєте на маршруті.

І завжди майте при собі м’ятні цукерки!

Необхідні дрібниці: що брати в зимовий похід?

Досвід це завжди гулі. Мабуть, найкращий спосіб зрозуміти, що не варто брати дуже тісне взуття з собою в зимовий похід, це подивитися, як виглядають ваші нігті після такого експерименту, однак ви можете піти інакшим шляхом та прочитати статтю Оксани Максимової про ті речі яких вона не знала починаючи мандрувати взимку.

Зимовий похід: 10 правил для безпеки та комфорту

зимові гори, зимові Карпати, велика зимова стаття

Зимовий похід в Карпати

Якщо ви вже в загальному уявляєте, що таке зимові Карпати та хочете спробувати себе у походах з ночівлею та виходами на високогір’я вам у нагоді стануть матеріали розраховані на більш досвідчених.

Слід розуміти та зважувати ризики. Найперший фактор небезпеки в горах це лавини. В першу чергу, вони становлять небезпеку для тих, хто займається фрірайдом, однак при збігу обставин можуть становити загрозу і для піших груп. В окремих місцях ведеться моніторинг сніго-лавинної ситуації з ним можна звіряти свої плани щодо організації мандрівки.

Лавини в зимових горах

Лавинна безпека для фрірайдерів

Де плануєте ночувати? Існує два поширених способів ночівлі – колиби пастухів, які часто використовуються зимовими мандрівниками як справжній готель класу “люкс”, або ж хардкор варіант – в наметі. В обох варіантах є свої особливості про які можна прочитати в тематичних статтях від Надії Чепелевської.

Колиби в Карпатах

Зимова ночівля в наметі

Зимове спорядження: лавинна лопата

Як плануєте рухатися? Традиційний літній спосіб пересування стає дуже енергозатратним взимку. Той кому доводилося “тропити” багато кілометрів підряд, погодиться, що альтернативні варіанти варті уваги. Про що йдеться? Існує два інші способи пересування в зимових горах – снігоступи та скітур лижі. Перші підійдуть тим хто любить рухатися поволі, але надійно, другі оцінять ті хто має гарну техніку катання та любить швидкісні спуски.

Скітур vs снігоступи 

Зимове спорядження: снігоступи

зимові гори, зимові Карпати, велика зимова стаття

Рельєф, одяг та погода. Якщо ви вважаєте, що бачили в Карпатах все, зверніть увагу на тематичні дві статті від Романа Михайлюка. Впевнений цьому автору є чим здивувати. До того ж, він може не тільки гарно і дуже доступно розповісти про свої пригоди, але і витягти купу фототехніки з собою та отримати фантастичні знімки в ситуаціях, в яких будь-яка інша людина шукала б місце де можна сховатися від стихії.

Зимові походи: як готуватися та одягатися? ч.1

Зимові походи: як одягатися та готуватися? ч. 2

Чи має право на життя соло формат походів взимку? Існує велика кількість людей, які не бояться кидати виклик собі та вирушати в зимові гори самостійно. Андрій Гольча ділиться своїм підходом до організації таких мандрівок. Як підготувати все максимально відповідально, щоб не примушувати нервувати рідних та не додавати роботи рятувальникам знайдете за лінком нижче.

Соло походи в гори

А як щодо інших зимових активностей? Зима це можливість спробувати себе у альпінізмі, а більш досвідченим, і у льодолазінні. Для тих хто відчуває у собі такий потенціал Іван Бандрівський розписав основи та терміни для комфортного старту. Також не забудьте про необхідне спорядження для зимових сходжень, адже у Карпатах в цей час і кішки, і льодоруби часто будуть значно більш помічними, ніж звичайні трекінгові палиці.

Альпінізм: з чого почати?

Льодолазіння: з чого почати?

Зимове спорядження: кішки та льодоруби

зимові гори, зимові Карпати, велика зимова стаття

Багато речей залежить від змінних. Якщо влітку лише до невеликої кількості вершин в Карпатах можна застосувати термін “сходження”, то взимку ситуація змінюється з точністю до навпаки, в залежності від умов, навіть, відносно нескладні гори можуть бути доволі екстремальними для підйому.

Зимове сходження на Молдовяну

Зимове сходження на Фаркеу

Якщо вам цікаві конкретні локації для мандрівки можете звернути увагу на ці статті:

Зимовий трекінг: Осмолода – Висока – Ігровець

Зимовий трекінг: Писаний Камінь

Зимовий трекінг: Новий Рік на Говерлі

зимові гори, зимові Карпати, велика зимова стаття

І нарешті, відповідь на головне запитання – чому ми ходимо в зимові гори? Мабуть, ніхто краще за професійних фотографів не передасть емоцій від пейзажів та гру світла, яке якщо пощастить можна зловити в горах і тільки там. Тому замість висновку дві суперестетичні статті від Михайла Ременюка та Сергія Рижкова.

Зима в Карпатах, або як почати мандрувати взимку

Зимові фото: що лишається за кадром

Зима це не привід сидіти вдома – любіть гори та мандруйте їхніми схилами безпечно!

зимові гори, зимові Карпати, велика зимова стаття

Юрій Шушкевич

Джерело: Gorgany PRO


Читайте також:

Порятунок в Карпатах. Додаток для пошуку туристів

Related posts

Leave a Comment