Учені виявили докази існування великої річкової системи в Антарктиді

Близько 44-34 мільйонів років тому, в епоху середини пізнього еоцену, великі частини Антарктиди зовсім не були скуті льодами. Вільні від льоду ділянки створювали місце для річкових систем, які зараз давно замерзли. У новому дослідженні вчені вважають, що виявили докази існування великої річкової системи в Антарктиді, пише видання Фокус із посиланням на IFLScience.

Десятки мільйонів років тому клімат на Землі був спекотнішим, але найбільш різкою різниця між температурами була в Антарктиді. Океанські течії тягнули теплу воду з екватора й омивали краї, перш ніж формування Антарктичної циркумполярної течії заблокувало їхнє проходження. У результаті високогір’я вкрилися льодом, а в низинах, де взимку випадав сніг, процвітали ліси.

Жоден ліс не зможе вижити без регулярного дощу, а тому можна припустити, що на континенті також були й річки. Однак через десятки мільйонів років дуже складно визначити, де саме вони знаходилися — з моменту, як континент повністю вкрився кригою, минуло надто багато часу, а ландшафт істотно змінився.

Ефективним способом визначення, де насправді протікали антарктичні річки є буріння льоду, але це надзвичайно непросте завдання. На щастя для світу науки, професор Бременського університету Корнелій Шпігель разом із колегами знайшли простіший спосіб: вони бурили осадові породи біля узбережжя за допомогою криголама “Поларштерн”.

Дослідники виявили в морі Амундсена 17-24 метри відкладень, що складаються переважно з мінералів, які відповідають мінералам прилеглої Західної Антарктиди. Вчені вважають, що ці мінерали прибули з Трансантарктичних гір, що розділяють Східну і Західну Антарктиду. Ці гори перетинають весь континент і цей перетин проходить під прямим кутом до лінії, що з’єднує Південний полюс і море Амундсена. Команда вважає, що мінерали досягли цього місця десятки мільйонів років тому і їх, імовірно, принесла річка завдовжки щонайменше 1500 кілометрів, а можливо й більше, якщо вона звивалася.

За словами Шпігеля, гірські хребти завжди утворюють льодовики, річки, а часом і те, і інше, забираючи опади, що випадають на них. Однак учені вважали, що річкова система в Антарктиді була набагато коротшою, ніж вони виявили. Існування такої трансконтинентальної річкової системи показує, що — на відміну від сьогодення — великі частини Західної Антарктиди мали розташовуватися над рівнем моря у вигляді великих плоских прибережних рівнин.

антарктида карта річкаFullscreen
Близько 10 мільйонів років річка текла з Трансантарктичних гір у море Амундсена
Фото: Science Advances

Передбачається, що в той час рівень моря був значно вищим, а льодовиків було набагато менше, а тому західноантарктичні рівнини, ймовірно, були значно вищими, ніж сьогодні. Водночас вони не могли бути надто високими, тому що були б вкриті льодовиком навіть у тепліших умовах того часу.

На жаль, з огляду на ерозію та опускання річки, що відбулися відтоді, вчені вважають, що нам не варто розраховувати на повернення такої річки, коли Західна Антарктида знову стане вільною від льоду. Зазначимо, що це може статися досить скоро, особливо в умовах кліматичної кризи, яка нависла над планетою. Проте автори стверджують, що тільки зрозумівши, яким був світ тоді, ми зможемо зрозуміти, як він змінився і перетворився на світ із постійними крижаними покривами на полюсах.


Читайте також:

Антарктида сучасна та її минуле. Частина 3. Геологічна будова Льодового континенту

З історії геологічних досліджень в Антарктиці

Під крижаним щитом Антарктиди 

Наслідки зміни клімату в Антарктиді непередбачувані

Related posts

Leave a Comment