Україна братиме участь у проекті OCEAN:ICE

Національний антарктичний науковий центр приєднався до великого міжнародного проєкту OCEAN:ICE – «Обмін між океаном і кріосферою в Антарктиді: вплив на клімат і Землю загалом». Він реалізується в межах наукової програми «Горизонт Європа», що фінансується Європейською Комісією. До консорціуму також входять партнери з Великої Британії, яких фінансує Міністерство досліджень та інновацій цієї країни. Про це повідомляє сайт НАНЦ.

Головна мета проєкту – оцінити вплив на Землю ключових процесів, які відбуваються на Антарктичному льодовиковому щиті та в Південному океані. Це, зокрема, підвищення рівня моря, формування глибоководних течій, зміни океанічної циркуляції та клімату.

Втрата антарктичної криги веде до підвищення рівня моря, і більша частина такого танення відбувається на межі океану і крижаного покриву під впливом теплих океанічних течій. Власне, OCEAN:ICE досліджує процеси, що спричиняють це танення.

Спочатку проєкт реалізовував консорціум з 17 партнерів на чолі з Данським метеорологічним інститутом (DMI). У вересні 2023 року DMI та НАНЦ подали заявку і отримали додаткове фінансування в межах програми «Горизонт Європа», щоб долучити НАНЦ як нового партнера.

Яким буде внесок України в цей надважливий проєкт?

Національний антарктичний науковий центр заповнить деякі прогалини в польових даних завдяки використанню в Південному океані додаткового набору інноваційного обладнання – профілюючих (арго) буїв. Це автономні океанографічні інструментальні платформи для підводних вимірювань. Вони не мають двигуна і не потребують постійного обслуговування судном чи людиною.

Такі буї докладно вимірюють фізичні та хімічні параметри океану, наприклад, напрямок і швидкість течії, температуру та солоність води на різних глибинах. Ці дані допоможуть краще зрозуміти сезонний обмін між холодними водами моря Ведделла і відносно теплими водами центрально-західної частини Антарктичного півострова.

Крім того, дослідники НАНЦ вивчатимуть вплив опадів (снігопаду і дощу)на баланс маси льоду шельфового льодовика, використовуючи регіональну модель атмосфери з високою роздільною здатністю.

Рут Моттрем, координатор проєкту від DMI, зазначила: «Участь НАНЦ розширить OCEAN:ICE, додавши нові польові спостереження та їхній аналіз, а також інноваційне чисельне моделювання океанічних та атмосферних процесів у регіонах, які наразі не представлені в проєкті. Логістична підтримка НАНЦ збільшить наявну мережу спостережень OCEAN:ICE у поки неохоплених районах навколо Антарктиди, що дозволить нам заповнити прогалини і стати справді циркумполярним проєктом».

Серед переваг проєкту для України – додаткове фінансування для розвитку співпраці між нашими та іноземними вченими, а також розвиток дослідницьких можливостей українського судна «Ноосфера».

Проєкт триватиме до 31 жовтня 2026 року. Більше про нього – на сайті OCEAN:ICE.


Читайте також:

Україна підтримує міжнародну ініціативу зі збереження кріосфери 

Українська делегація взяла участь в засіданні Європейської полярної ради 

Українські науковці зможуть взяти участь у конкурсах за проєктом POLARIN 

З борту “Ноосфери” вдалося записати звуки рідкісних китів 

Полярники провели геологічні дослідження, які покажуть історію Землі за останні 20 тисяч років 

Георадарні дослідження в Антарктиці 

Related posts

Leave a Comment