Українська наукова експедиція переходить до досліджень у Південному океані

Завершилася перша частина української наукової експедиції, в якій беруть участь, зокрема, і вчені Національного антарктичного наукового центру, –  морські дослідження через всю південну Атлантику, від Кейптауна (ПАР) до Фолклендських островів. У цій частині рейсу геофізики методом частотно-резонансоного зондування отримали унікальні дані про будову земної кори під океаном, зокрема, про один з ключових елементів глобальної тектоніки плит – Серединно-Атлантичний хребет. Водночас уздовж усього маршруту судна «Море содружеств» записували кілька характеристик магнітосфери планети.

Про це повідомляє сайт НАНЦ.

Океанографи налагодили роботу надсучасного вимірювального комплексу – програмно-апаратного комплексу «Феррібокс». Він дозволяє по всьому маршруту руху судна неперервно, визначати всі головні показники морської води (фізичні, хімічні та навіть окремі біологічні), йдеться у повідомленні.

Очільник НАНЦ Євген Дикий та директор УкрНЦЕМ Віктор Коморін перевіряють роботу «Феррібокса».

Більшість показників вимірюють кожні 15 хвилин, деякі – щохвилини. Такі прилади – «останнє слово» європейської океанографії, у світі їх лише кілька десятків, переважно вони встановлені на регулярних паромних лініях у Північному морі, Балтиці та Північній Атлантиці. В Антарктиці подібні неперервні вимірювання здійснюватимуть уперше, і триватимуть вони весь сезон вільної від криги акваторії. Їх проводитиме саме українська експедиція.

Керівник НАНЦ Євген Дикий, який перебуває в цій експедиції, зазначив: «Завдяки отриманим даним українські вчені формуватимуть унікальну базу даних мінливості океанографічних полів Антарктики. Вона дозволить перейти на якісно новий рівень знань про вплив кліматичних змін на океан та дозволить принципово покращити прогнозування екологічного стану та біологічної продуктивності вод Південного океану. Таке робиться вперше в Антарктиці, це один з випадків світового лідерства української науки».

Протягом дослідження було підтверджено повну дієздатність приладів, вони були адаптовані до роботи у холодних умовах. Тепер на черзі полярні води.

Наразі судно дозаправляється пальним біля Фолклендів і увечері 7 грудня розпочне наступний етап – дослідження  моря Скоша до бухти Діскавері, звідки вийде до протоки Брамсфілда для участі у міжнародному проекті з наукової оцінки запасів антарктичного криля.

Нагадуємо, що експедиція стартувала в листопаді на борту українського крилевого траулера «Море Содружества», і за місяць перетне два океани – Атлантичний та Південний. Дослідження проводять спільно науковці Національного антарктичного наукового центру МОН України, Українського наукового центру екології моря Мінприроди та Інституту геофізики НАНУ в партнерстві з судновласником – компанією «Інтерпромфлот». Це перша з 2001 року українська експедиція у відкритому океані.

Related posts

Leave a Comment