Українські учені досліджуватимуть поширення силіконів в Антарктиці

Українські вчені візьмуть участь у дослідженні можливого розповсюдження в Антарктиці силіконів. Як повідомляє сайт НАНЦ, це передбачено угодою про співпрацю, підписаною між Національним антарктичним науковим центром та Silicones Europe – неприбутковою торговельною організацією, що представляє інтереси головних виробників силіконів у Європі.

Йдеться про виявлення циклічних летких метилсилоксанів. Саме ця група силіконових рідин часто використовується в косметичних засобах, наприклад, шампунях, кондиціонерах для волосся, дезодорантах, а також в промислових продуктах – хімічних розчинниках, рідинах для промислового чищення тощо. Оскільки ці речовини є широковживаними, важливо оцінити рівень їхнього розповсюдження в довкіллі. Вивчення того, чи присутні вони в Антарктиці, допоможе зрозуміти, чи переносяться згадані силікони повітряними та водними масами на великі дистанції.

У рамках проєкту на Антарктичному півострові та навколо нього (район станції «Академік Вернадський») планується відібрати проби:

  • повітря, використовуючи спеціальні вловлювачі;
  • донних осадів;
  • фітопланктону та крилю в океанічних водах з борту «Ноосфери»;
  • антарктичних ґрунтів та мохів.

Подібні дослідження проведуть також учасники Польської антарктичної програми неподалік їхньої станції імені Г. Арцтовського.

Планується, що в травні всі проби відправлять у Норвегію. Там вчені аналізуватимуть, чи присутні в них визначені силіконові рідини і в яких концентраціях. До кінця 2024 мають бути отримані попередні результати досліджень.

Згідно з договором, Silicone Europe закупить для НАНЦ необхідне наукове обладнання для якісного відбору проб. Також українські науковці отримають новий досвід міжнародної співпраці заради глобальної мети – запобігання забрудненню нашої планети.


Читайте також:

Розпочато спільні українсько-чеські дослідження стану антарктичної рослинності 

Українські вчені на “Ноосфері” провели геологічні дослідження 

Дослідження забруднень в Антарктиці 

З іншого боку планети: метеоспостереження і дослідження клімату 

Георадарні дослідження в Антарктиці 

Related posts

Leave a Comment