Перерозподіл іоносферної плазми під час геомагнітної бурі призводить до утворення високочастотних каналів розповсюдження радіохвиль. Такий висновок роблять українські учені в статті “Наддалеке поширення ВЧ радіохвиль під час геомагнітної бурі у квітні 2023 року за результатами вимірювань в Антарктиці, Європі та на борту НДС «Ноосфера»”, опублікованій в Українському антарктичному журналі. Авторами статті є група вчених: А. Залізовський, Ю. Ямпольський, І. Станіславська, О. Колосков, О. Буданов, О. Богомаз, Б. Гаврилюк, А. Сопін, А. Резніченко, А. Кащєєв, С. Кащєєв, В. Лисаченко.
У статті описане експериментальне дослідження механізмів поширення високочастотних сигналів на великі відстані та просторово-часових варіацій параметрів іоносфери протягом перших годин сильної геомагнітної бурі 23 квітня 2023 року шляхом просторово розділених вимірювального обладнання, розташованого на науково-дослідному судні «Ноосфера», Українській антарктичній станції «Академік Вернадський» та обсерваторії PL610 мережі LOFAR у Боровці (Польща).
Використовувалися методи високочастотного вертикального та косого зондування іоносфери. Геокосмічні вимірювання проводилися синхронно. У перші години геомагнітної бурі 23-24 квітня 2023 року на РВ Ноосфера і станції PL610 спостерігалися несподівано добре корельовані варіації доплерівських зсувів частоти ВЧ-сигналів, що випромінюються зі станції «Академік Вернадський». Крім того, варіації доплерівських зсувів частоти ВЧ-сигналів сильно корелюють із записами магнітного поля в Антарктиці та Польщі.
Варіації частоти спектральних компонентів ВЧ-сигналу, виділені завдяки збуреним умовам, використовуються для з’ясування механізму поширення КВ на великі відстані та оцінки вертикальної швидкості іоносферного шару. Сигнали часової радіостанції HF CHU (Канада) на частотах 7850 і 14670 кГц несподівано спостерігалися на всіх приймальних пунктах. Швидше за все, радіосигнали станції CHU, зареєстровані на початковій стадії геомагнітної бурі, розсіювалися на неоднорідностях іоносфери полярних овалів і поширювалися далі по зворотних (уздовж довшої дуги великого кола) шляхах. Перерозподіл іоносферної плазми під час геомагнітної бурі призводить до утворення ВЧ каналів розповсюдження радіохвиль, які відсутні за спокійних умов, роблять висновок учені.
Читайте також:
Вийшов 27-й випуск Українського антарктичного журналу
Про дослідження іоносфери та електромагнітного оточення Землі