Українські вчені досліджуватимуть стан Південного океану

13 листопада 2018 року вперше після 17-річної перерви група українських вчених вирушила у дослідницьку експедицію з вивчення стану Південного океану. До команди увійшли науковці Національного антарктичного наукового центру, Українського наукового центру екології моря та Інституту геофізики НАНУ, повідомляє сайт МОН України.

«Уперше з 2001 року Україна бере участь у подібних дослідженнях. І це, звичайно, є визнанням як високого наукового потенціалу України, так і активної міжнародної позиції нашої держави у питаннях збереження вразливої екосистеми Антарктиди», – зазначив керівник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, який особисто очолюватиме експедицію.

Українська наукова команда має три амбітні цілі досліджень у Південному океані.

По-перше, на замовлення Комісії з захисту морських живих ресурсів Антарктиди (ССAMLR) буде здійснене дослідження запасів антарктичного криля. Криль – це основа харчового ланцюгу Південного океану, адже саме ним живляться вусаті кити, тюлені-крабоїди, пінгвіни тощо. Наразі Україна є однією з шести країн (разом з Великою Британією, Китаєм, Кореєю, Норвегією та Чилі), які не тільки ведуть промисловий вилов криля, а й досліджують його запаси. Спільно вони мають знайти відповідь на запитання: «Чи слід обмежити вилов криля? Чи навпаки – його достатньо для всіх, включаючи людину?».

Друге – уперше розпочнеться неперервний збір даних про стан вод в Південному океані завдяки надсучасному комплексу приладів Ferrybox. Він автоматично відбиратиме проби води протягом всього періоду експедиції та визначатиме 14 хімічних та біологічних показників.

По-третє, буде відібрано зразки «екологічного ДНК» (розчинене ДНК всього живого, яке перебувало в океанських водах протягом останніх трьох днів) для розробки комплексного «портрету екосистеми» – переліку всіх мешканців Океану від мікроорганізмів до китів.

У Кейптауні (ПАР) дослідники сядуть на риболовно-крилевий траулер «Море Содружества» (корпорація «Інтеррибфлот», Україна) і вирушать Південним океаном до берегів Антарктиди.

Вісім вчених працюватимуть на кораблі протягом місяця, а одна дослідниця залишиться на судні на весь період, доки вода Південного океану буде вільна від криги. Також весь цей час, щонайменше до травня 2019 року, триватиме відбір проб системою Ferrybox та формування бази даних змінних параметрів стану Океану.

Related posts

Leave a Comment